AnadoluJet seferlerinde neden kapasitenin üzerinde rezervasyon yapılmaktadır?

AnadoluJet

Havayolları seferlerinde no show’ların etkisini azaltmak ve yolcuların tercih ettikleri uçuşlarda seyahat etmelerine imkan sağlamak amacıyla, seferlerinde koltuk kapasitesinin üzerinde rezervasyon yapabilmektedir. Onaylanmış rezervasyonu olan yolcuların seyahatlerinin temin edilmesi için, her türlü çabanın gösterilmesine karşın, koltuk temini garanti edilemeyebilmektedir.

Koltuk kapasitesinin üzerinde rezervasyon yapılması durumunda, Türk Hava Yolları onaylanmış rezervasyonu olduğu halde, bu sebeple uçakta yer temin edilemeyen dış hat yolcuları için, tazminat ödemesi yapmaktadır. THY satış ofislerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: anadolujet.com


AnadoluJet ile uçuşumda bir değişiklik meydana gelirse haberdar edilecek miyim?

AnadoluJet

İlgili birimlerimiz rezervasyonunuzda bulunan kontakt numaralarından size ulaşarak değişikliği bildirecek ve gerekirse alternatifler sunacaklardır. Bunun yanısıra; sms ve email yolu ile bilgilendirileceksiniz. Konfirmasyon için 444 2 538 numaralı Çağrı Merkezimize bildirimde bulunmanız istenebilecektir.

Kaynak: anadolujet.com


AnadoluJet’te yedek olan uçuşumun konfirme edildiğini nasıl öğrenebilirim?

AnadoluJet

Uçuşunuzun konfirme edilmesi durumunda, rezervasyonunuzu yaptırdığınız acente, THY satış ofisi veya THY Çağrı Merkezi tarafından aranarak haberdar edileceksiniz. Bunun yanısıra; sms ve email yolu ile bilgilendirileceksiniz. Konfirmasyon için 444 2 538 numaralı Çağrı Merkezimize bildirimde bulunmanız istenebilecektir.

Kaynak: anadolujet.com


AnadoluJet’te yedek sırası neye göre belirlenmektedir?

AnadoluJet

Rezervasyon yedeği sıralaması, yedeğe yazılış tarihi, tercih edilen bilet ücreti ve diğer kriterlere göre sistem tarafından otomatik olarak belirlenmektedir.Bu sıralamaya kaydolmuş, ancak rezervasyonu okeylenmemiş yolcularımızın havalimanında check-in kontuarına başvurarak “alan yedeği” olarak, kendilerini kaydettirmesi gerekmektedir. Havalimanında yedek yolcu alımı; bilet türü ve check-in’e başvuru saati esaslarına dayanarak sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan alan yedeği sıralamasına göre yapılır.

Kaynak: anadolujet.com