Motor yağlama sistemi nedir ve nasıl çalışır?

Motor Yağlama

Motor yağlama sistemi, içten yanmalı olarak çalışan motorlarda oldukça önemli olan sistemlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Bu sistemi en kolay şekilde anlatmak gerekirse; bu yağlama sisteminin olmadığı bir durumda; otomobiliniz seyrine başladıktan en çok 4-5 km sonra aracınız hareket edemeyecek hale gelirdi. Çünkü pistonlar, silindir bloğuna yapışır ve yağlanma olmaması sebebiyle motorda işlemini gerçekleştiremezdi.

Motor yağlama sisteminin amacı nedir?

  • Sürtünmeyi en aza İndirir

Motor yağlama sisteminin temel amaçlarından bir tanesi, motor içinde bulunmakta olan parçaların birbirlerine sürtünmesini yok etmektir. Motorun içerisinde yer alan parçaların her biri birbirine bağlı olarak çalışır ve çalışmaları esnalarında birbirlerine sürterler. Sürtünmelerin sonucunda da birtakım aşınmalar meydana gelir. Motor yağının kullanılması sayesinde, bu aşınmalar en minimum seviyeye çekilmiş olunur. Bu sayede motor yüz binlerce kilometre boyunca kullanılabilir hale gelmektedir. Hareketli olan motor parçaları arasında en çok aşınan parça pistonlardır. Ardından krank mili yatakları gelmektedir.

  • Motoru temizler

Motorun çalışması esnasında elbette aşınma olmaktadır ancak motor yağı ile bu aşınma minimum seviyeye çekilmektedir. Ortaya çıkan bu aşınmalar oldukça küçük seviyede olsa da belli bir süre sonra kirlerin birikmesine neden olur. Eğer bu kirler temizlenmezse, parçaların çizilmesine sebep olabilmektedir. İşte tamda bu noktada motor yağlama sisteminin önemi anlaşılmaktadır.
Bu sistem sayesinde; motor içinde dönmekte olan basınçlı bu yağ, parçalarda kirlerin birikmesini önlerken kirlerin yağ karterinde toplanmasını sağlamaktadır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken motor yağının tavsiye edilen süreyi aşmayacak şekilde kullanılmasıdır. Çünkü çok uzun süre kullanılan motor yağlarında, parçaları temizleme özelliği kaybolmaktadır.

  • Motor içindeki sıcaklığı düşürür

Motor içinde yer almakta olan parçalar hareket ettikçe, birbirlerine sürterler ve dolayısıyla ısınırlar. Motor yağı, oluşan bu ısının tahliye edilmesini sağlamaktadır. Çalışmakta olan aracınızın motor yağını kontrol etmek istediğiniz zaman, yağın sıcak olduğunu görürsünüz. Oluşan bu sıcaklığın sebebi, aracın motorunun çalışması esnasında üretmiş olduğu ısının yağa geçmesinin sonucudur.

  • Motorun daha sessiz çalışmasını sağlar

Otomobil motorunun içinde, birbirine bağlı olarak çalışmakta olan parçaların aralarında boşluklar olması sebebiyle; birtakım çarpma ve sürtünme olayları gerçekleşmektedir. Gerçekleşen bu durumlarda, motordan seslerin gelmesine neden olmaktadır. Motor yağı, hareket halinde olan bu parçaların arasında bir nevi film tabakası oluşturmakta ve sürtünmenin azalmasına yardımcı olmaktadır. Sürtünmenin azaltılmasıyla da motordan çıkacak olan ses önemli ölçüde azaltılmaktadır

Motor yağlama sistemi nasıl çalışır?

motor yaglama

Motorun yağlanması durumu temelde, bir pompa ve yer çekiminin vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Motorun en alt kısmında yer olmakta olan karterde birikmiş olan motor yağı, pompa yardımı ile yağlanması gereken tüm kısımlara kanallar ve delikler vasıtasıyla basınçlı olarak ulaştırılır. Yağlama görevini tamamlamış olan yağ, yer çekiminin etkisiyle, geri dönüş hattı boyunca karter kısmına geri dönmektedir. Anlatılan bu döngü, motorun çalışması süresince devam etmektedir ve böylece hareket halinde olan tüm parçalar yağlanmaktadır.

Otomobilin 1 gece boyunca çalışmadan durması sürecinde motor yağı, motorun karter kısmında toplanmaktadır. Sıcaklığı azalmış olan ve sıcaklığının azalması sonucunda akışkanlığı da azalmış olan motor yağının, ideal özellikleri gösterebilmesi için aracın hareket etmeden önce kısa bir süre çalıştırılması önerilmektedir. Eğer aracınızı çalıştırır çalıştırmaz hemen yol alırsanız; piston, sübap ve krank mili parçaları en çok aşınmaya uğrayacak olan parçalar olacaktır.

Motor kısmında yer almakta olan yağ pompası, triger kayışına bağlı olarak çalışmaktadır ve motorun daha devirli olarak kullanılmasıyla daha çok miktarda yağın basılmasını sağlar. Bu yüzden aracınızı kısa bir süre rölantide çalıştırdıktan sonra yağın basınçlı olarak yayılabilmesi için bir miktar devirli kullanmak faydalı olacaktır.

Kaynak: bilgiustam.com


​​Seo nedir, nasıl yapılır?

SEO

Günümüzün parlayan mesleklerinden biride Seo. Merak içerisinde herkes İnternette sitesinin trafik yapmasını, büyümesini ve kazanmasını istiyor ama nasıl olacak bir soru işareti. Bunun içinde en doğru adreslerden biri Seo çalışmasıdır.

Seo  İngilizce ” Search Enginie Optimization ” kelimelerinin kısaltmasıdır. Karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu”dur. Bunu bir kere daha hatırlatalım. Her ne kadar Google ‘ da üst sıralarda olmak amacı taşısa da anlamı amaç ile birbirine karışmış durumdadır. Bu nedenle web sitesini Google ‘ da üst sıralara çıkartmak için her yolu deneyen kişilerin yapmış olduğu çalışma Seo değildir. Seo iyi bir web sitesi, iyi bir yayıncılık planı, sektör analizlerinin doğru tespit edilerek yapılması, rakipleri iyi analiz etmek ve bu tüm konular için elinizde bir stratejik planlama olmasıdır. Aksi halde hala yıllar öncesinden kalan makale tanıtım yazılarından linkleme, bolca Backlink basma, anahtar kelimeler girme ve meta kodları yazma, maalesef Seo bu değildir. Arama motorlarının çalışma mantığı ve matematiği bu kadar kolay yollardan ulaşılabilinecek bir iş olmadığını artık işin içine girenler görmeye başladılar.

Yukarıda verdiğim yollardan biri iyi bir site seçimi idi, bu kavramdan kastımız herkesin beğeneceği, güzel görsellerle bezeli bir site değil. Burada iyi bir site kavramından, Google algoritmasını tanıyan, arama motorlarının matematiğine göre inşaa edilmiş, hedef kitlesini tanıyan yazılım ve tasarım standartlarına haiz, amacını, faaliyetini karşılama ve içerik sunumunu en iyi şekilde optimize etmiş bir web sitesi olarak bahsediyoruz. İşte bu bahsettiğimiz sadece belli bir kısmı olan bu planlamayı doğru yapmaya başladığınızdan itibaren sitenize Seo çalışması başlamış demektir.

Evet Seo nedir, ne işe yarar hemen konuya gireceğim. Seo çalışması ile siteniz internet ortamında hayat bulur, arama motorlarında kullanıcı ile buluşur, kısacası telefonlarınız çalmaya başlar, ticaret yaparsınız, sitenizin popülerliği, ulaşımı arama motorları aracılığı ile artar hemde akıl almaz bir şekilde… Dersiniz ki İnternet’te başka bir dünya varmış.

Biz profesyoneller Seo olmadan bir site kendi kaderine bırakılmış gibi görürüz. Ne çıkarsa şansına olmuş olur. Yani benzini olmayan bir araba gibi. Gittiği yere kadar. Doğru planlamalar ile, doğru uzman ellerden yapılan çalışmalar, Google güncellemelerin düzenli bir şekilde takip edilmesi siteniz için yapılmış doğru yatırımlardır. Artık şu bir gerçek, sitenize ne kadar bakar ve yatırım yaparsanız oda size kat be kat ile geri dönüş sağlayacaktır. Algoritmayı bilmek, teknolojiyi tanımak, sitemizi geliştirmek ve sabır. İşte Seo budur. Sonrada meyveleri toplamaya başlarsınız.

Kaynak: seocu.com