Garanti Bankası, Yatırım Fonu nedir? Bana sağlayacağı yararlar nelerdir?

Garanti Bankası

Halktan katılma belgeleri karşılığında toplanacak paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre sermaye piyasası araçları, gayrimenkul, altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır.

 • Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yatırım seçenekleri giderek artmaktadır. Kişinin beklenti ve ihtiyaçlarına cevap verecek en uygun yatırım türünün saptanması, yatırım yaptıktan sonra ekonomik gelişmelerin günü gününe izlenerek gerektiğinde farklı enstrümanlara geçilmesi, portföydeki kıymet vadelerinin, hisse senetlerinin rüçhan hakkı kullanma sürelerinin takibi herşeyden önce geniş zaman ve bilgi gerektirir.Bu nedenle, profesyonel yöneticilerin yönetimindeki yatırım fonları, yatırımcıları tüm bu külfetlerden kurtaran en uygun araçlardır.
 • Fon tüzel kişilik sahibi olmamakla beraber fonun mal varlığı kurucudan ayrıdır. Ayrıca Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca, fon malvarlığı rehinedilemez, teminat gösterilemez ve üçüncü kişiler tarafından haczedilemez. Yani fon malvarlığının korunması kanun ile güvence altına alınmıştır.
 • Yatırım fonu portföyüne alınabilecek menkul kıymetlerin sabit getirili, dövize endeksli ve hisse senedi gibi araçlarla çeşitlenmesi nedeniyle riskin en aza indirilmesi mümkün olabilecektir.
 • Küçük tasarruflarla temin edilemeyecek kazanç potansiyeli yüksek menkul kıymetlere yatırım yapılmasına olanak sağlar.
 • Fon fiyatı bilgilerine şubeler, gazeteler, internet, ve diğer alternatif kanallarla ulaşılabilir.
 • Fon yatırımcıları, menkul kıymetlerin değerlemesi ve kontrolü ile kupon, faiz ve temettü tahsili fon yönetimince yapılacağından vade takibi, tahsil etme gibi zaman ve kaynak kullanımını gerektiren işlemleri takip etmek zorunda kalmazlar.
 • Küçük miktarlarla alınıp satılabilir.

Kaynak: garanti.com.tr


Garanti Bankası, repo nedir? Özellikleri nelerdir?

Garanti Bankası

Repo sabit getirili herhangi bir menkul kıymetin, belli bir süre sonunda önceden tespit edilmiş şartlarla geri alma taahhüdünde bulunarak satımıdır. Menkul kıymeti geri satmak üzere alan taraf da reverse (ters) repo yapmış olur.

Esas itibariyle Repo, bankaların kısa vadeli fon toplamak, gerçek kişilerin nakit fazlalıklarını değerlendirmek, tüzel kişilerin de sermaye maliyetini minimize etmek amacıyla kullandıkları bir yatırım aracıdır. Ters Repo, işlemi borç veren açısından tanımlamaktadır.

Emir tarihindeki Banka repo oranının, gireceğiniz minimum repo oranından büyük olması durumunda emriniz Banka repo oranından gerçekleşecek, aksi takdirde emriniz gerçekleşmeyecektir. Minimum oran için 0 (Sıfır) değeri girmeniz durumunda emriniz, emir tarihindeki Banka repo oranına göre gerçekleşecektir.

 • Yatırımınızı kaç gün, kaç hafta ya da kaç ay vadeyle değerlendireceğinize siz karar verir, nakit akışınızı kolayca düzenleyebilirsiniz.
 • Repo yapmak için vadesiz hesabınızın olması yeterlidir.
 • Repodan elde ettiğiniz kazanç nettir.
 • Repo taleplerinizi hafta içi 10:00 – 14:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.
 • Şubeden yapacağınız Repo işlemlerinde alt limit 5.000 TL’dir. Bu alt limit günün koşullarına göre değişmektedir.
 • Garanti Paramatik, Garanti İnternet Şubesi ve 444 0 333 Alo Garanti’de Repo alt limiti 250 TL’dir.

Kaynak: garanti.com.tr


Garanti Bankası otomatik ödeme talimatı yanında HGS ya da OGS ürünüme bakiye yüklemem mümkün müdür?

Garanti Bankası

Sonrasında zorluk yaşamamanız için başvuru anında Otomatik Ödeme Talimatı vermek zorunludur. Bununla birlikte, hesabınızdan ya da Garanti Bankası kredi kartınızdan verdiğiniz otomatik odeme talimatı’ndan ayrı olarak HGS ve OGS ürününüze Garanti Şubeleri ve Garanti İnternet Şubesi Ödemeler menüsü HGS/OGS adımından manuel ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: garanti.com.tr


Garanti Bankası HGS/OGS ürünlerine başvurmak istiyorum, tek başvuru yapmam yeterli midir? HGS/OGS ücreti nedir? Garanti süresi ne kadardır?

Garanti Bankası

Garanti Bankası’nın sunduğu HGS ve OGS’den yararlanmak için iki ayrı başvuru yapmak gerekmektedir.

 • HGS etiketini 15 TL karşılığında alabilirsiniz. HGS etiketleri aracın ön camına yapıştırıldıktan sonra çıkartılmadığı sürece uzun süre kullanılabilmektedir, camdan çıkartıldığında kullanılamaz hale geldiğinden yeni bir HGS etiketi alınması gerekir.
 • Garanti Bankası OGS cihazını 60 TL karşılığında alabilirsiniz. OGS cihazınızın 3 senelik garantisi vardır.

Kaynak: garanti.com.tr


Garanti Bankası HGS ve OGS işlemlerimi gerçekleştirebileceğim kanallar nelerdir?

Garanti Bankası

 • HGS başvuruları Garanti Şubeleri ve Garanti İnternet Şubesi altında bulunan Başvurular menüsü HGS/OGS adımı altından gerçekleştirilebilir.
 • OGS başvuruları Garanti Şubeleri, Garanti İnternet Şubesi ve Alo Garanti’den yapılabilir. Alo Garanti’den yapılan OGS başvurularında, kısaltılmış sözleşmeye onay vermeniz yeterlidir, ayrıca şubeye imzalanmış form ulaştırmanıza gerek yoktur.

HGS etiketi veya OGS cihazı üzerindeki bakiyenin sürekli pozitif olması için otomatik ödeme talimatı verdiğiniz hesabınızda bakiye ya da kredi kartınızda kullanılabilir limit olmasına dikkat ediniz. Otomatik ödeme haricinde de yükleme yapabilmek için Garanti Bankası Şubeleri, Alo Bonus, İnternet Şubesi, CepBank, Cep Şubesi ve Paramatik’leri kullanabilirsiniz.

Kaynak: garanti.com.tr


Garanti Bankası’nda HGS/OGS yüklemeleri nasıl gerçekleştiriliyor?

Garanti Bankası

 • HGS’lerde ilk aktivasyon sırasında PTT’nin araç sınıfına göre belirlediği minimum yükleme tutarının geçişlerde kullanılmak üzere HGS’ye yüklenmesi gerekmektedir. Sonraki dönem için, otomatik yükleme talimatı vererek, HGS bakiyesi belirli bir limitin altına düştüğünde seçtiğiniz Garanti Bankası hesabı veya kredi kartından otomatik olarak bakiye yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
 • OGS cihazlarında ise başvuru sırasında ilk yükleme tutarı belirlenebilmektedir.

Kaynak: garanti.com.tr


Garanti Bankası ELMA Hesabı nedir? Özellikleri nelerdir?

Garanti Bankası

ELMA Hesabı sizi, hesaplarınızdaki bakiyeyi devamlı kontrol edip paranızı yatırıma dönüştürme zorunluluğundan ve paranızı harcarken de yatırımlarınızı bozma zahmetinden kurtaran bir hizmet hesabıdır.

İhtiyaç fazlası nakdinizi kolaylıkla yatırıma dönüştürebilir, aynı hesaptan çek, kredi kartı ve otomatik ödemelerinizi yapabilir, günün herhangi bir anında yatırımlarınızın %100’ünü kullanabilirsiniz.
Likit ELMA, gün içinde hesabınıza yatan parayla otomatik olarak Yatırım Fonu
(B Tipi Likit Fon) alır. (Saat 11:30’da hesabınızda bulunan nakit bakiye ile likit fon alınır.)
Hesabınızdaki fonlarınızın karşılığını 24 saat hiçbir ekstra işlem yapmadan kullanabilirsiniz. ELMA Hesabı ile, hesabınızdan yapılan kredi kartı, telefon, elektrik, su gibi ödemeleriniz için fonlarınız otomatik bozulur ve hesabınıza gelen parayla yine otomatik olarak fon alınarak paranız sürekli değer kazanır.
ELMA Hesabı’nızdaki alt limit 250 TL’dir. Bu tutar, Vadesiz TL hesabınızda bulunacak ve yatırıma dönüştürülmeyecek minimum tutardır.

Herhangi bir Garanti Bankası şubesinden, internet şubesi Hesap Açılışları adımından, 444 0 333 numaralı Alo Garanti hattımızdan ELMA Hesabı açtırabilirsiniz.
ELMA Hesabı’nızın kapatılması talebinizi hesaplarınızın bağlı olduğu şubemize iletebilirsiniz.

Kaynak: garanti.com.tr


Garanti Bankası paramatiklerinden hangi işlemleri yapabilirim? Yurt dışına çıktığımda kullanabilir miyim?

Garanti Bankası

Miles&Smiles kredi kartı, Bonus Card, &club, Flexi Garanti Card’ınız ile;
Kartınıza bağlı hesabınız var ise; Paracard ile yapılabilen tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kartınıza bağlı hesabınız olsun ya da olmasın;

 • Nakit avans limitinden para çekme
 • Kredi kartı borcu için para yatırarak ödeme yapma
 • Kredi kartı ekstre borcunu öğrenme ve yazdırma
 • Kredi kartı dönem içi borcunu öğrenme ve yazdırma

işlemlerini yapabilirsiniz. Ödeme tipini değiştirme, bonus görüntüleme, limit görüntüleme ve zarfla yapılan ödemeleri en geç iki gün içinde Dönem İçi İşlemler’den görüntüleyebilirsiniz.

Kaynak: garanti.com.tr


Garantili Gelecek Sigortası nedir?

Garanti Bankası

Garantili Gelecek Sigortası yaptırarak, çok avantajlı koşullarla çocuğunuzun eğitim hayatını, belirleyeceğiniz teminat tutarı ve süresince güvence altına alabilirsiniz.
Böylelikle hayatın tersine akması durumunda, Garantili Gelecek Sigortası’nın vefat teminatı ile çocuğunuz eğitimine aralıksız ve aynı koşullarda devam eder.

Kaynak: garanti.com.tr