WinRAR’la dosya şifreleme nasıl yapılır?

WinRAR

Dosya arşivleme programları arasında en çok tercih edilen WinRaR bilgisayarınızdaki dosyalarınızı kimsenin görmemesi için şifreleme imkanı sunabilmektedir. WinRaR’’la dosya şifreleme sayesinde ikinci kişilerin dosyalarınıza ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

WinRaR dosya şifreleme nasıl yapılır sorunuzun cevabına gelecek olursak öncelikle bilgisayarınızda yüklü olan WinRaR programı ile sıkıştırmak istediğiniz dosya üzerine gelerek sağ tık yapıp dosyanızı arşivlemeniz gerekmektedir. Şifrelenecek olan dosya üzerinde sağ tık yaptığınızda arşive ekle butonunu tıklayıp açılan pencerede gelişmiş ayarlara geliyorsunuz. Ardından parola ayarla seçeneğine geldiğinizde küçük bir pencere ekrana gelir ve şifre belirlemeniz istenir. Şifreyi belirledikten sonra tamam butonuna bastığınızda dosyanız şifrelenerek arşivlenmiş olur. WinRaR ile arşivlenmiş olan dosyalarınızdan şifreli dosyayı açmak istediğinizde sizden dosyayı arşivlerken belirlemiş olduğunuz şifreyi isteyecektir. Bu sayede farklı kullanıcılar da şifrelemiş olduğunuz dosyayı açmak istediğinde bu uyarı ile karşılaşacaktır.

WinRaR’’la dosya şifreleme farklı kişilerin size özel dosyaları görmelerini engellemenizi sağlar. Bu şekilde dosyalarınız daha güvende ve sizin kontrolünüzde olacaktır.

Kaynak: bilgiustam.com

 


BlueStacks kurulumu nasıl yapılır?

BlueStacks

Android işletim sisteminde yer alan oyun ve uygulamaları bilgisayarınızda kullanmanızı sağlayan BlueStacks kurulumu oldukça basittir. Başlangıçta programı kurabilmek için bilgisayarınızın program gereksinimlerini sağlayıp sağlamadığına bakmanız gerekmektedir.

BlueStacks kurulumu yapmak için öncelikle bilgisayarınıza programı indiriyorsunuz. Ardından programı açıyorsunuz ve kurulumu başlatmak için gereken onaylamaları yapıyorsunuz. Açılan pencerelerde yapmanız gerekenler Türkçe olarak sunuluyor. Onaylamalardan sonra birkaç dakika içerisinde BlueStacks programınız kurulmaya başlanıyor. Kurulum tamamlandıktan sonra sizden bir google hesabı isteniyor. Eğer hali hazırda kullandığınız bir Google hesabınız var ise bunu programa tanımlayabilirsiniz. Bazı durumlarda Google doğrulama isteyebilir. Bunu internet üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra programı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Program içerisinde istediğiniz uygulama ve oyunları seçerek bilgisayara yükleme yapıp hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

BlueStacks kurulumu nasıl yapılır sorularınızın cevabını bulabildiğinizi umuyoruz. Yapmanız gereken sadece programı bilgisayarınıza indirmek ve bir Google hesabı sahibi olmanız. Yeni bir Google hesabı alarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Gerekli tüm detayları program içerisinde bularak bilgisayarınıza BlueStacks kurulumu yapabilirsiniz.

Kaynak: bilgiustam.com


BlueStacks nedir, nasıl kaldırılır?

BlueStacks

BlueStacks nedir öncelikle bunu açıklamamızda fayda var. BlueStacks, Android tabanlı uygulama ve oyunları bilgisayarınızda kullanma imkanı sağlayan bir yazılımdır. Bilgisayarınız üzerinden Android işletim sistemine ait tüm uygulama ve oyunları bu program sayesinde kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza kurduğunuz bu programı daha sonra kaldırmak isteyebilirsiniz.

BlueStacks nasıl kaldırılır sorularını araştıran kişiler için bu işlem oldukça basit fakat çok nadir sorun çıkabilmektedir. Normal kullandığınız programları kaldırmak istediğinizde bilgisayarınızın programlar ve özellikleri sekmesini denetim masasından açarak listelenen programlarınız arasından seçip kaldır butonuna tıkladığınızda istemediğiniz programları bu şekilde kaldırabiliyoruz. Aynı işlemi BlueStacks için de gerçekleştirerek bilgisayarınızdan rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Bilgisayarınızın denetim masasından bilgisayarınızda yüklü olan programları tek bir ekranda gösteren programlar ve özellikleri sekmesini tıklıyorsunuz. Ardından bilgisayarda bulunan programlar sıralanıyor. Açılan pencerede BlueStack App Player ile BlueStacks Notification Center öğelerini seçip kaldır dediğinizde birkaç soru penceresi ile karşılaşabilirsiniz. Bunları onayladıktan sonra programın kaldırılması işlemine geçilir.

BlueStacks programı bu şekilde kaldırıldıktan sonra kontrol etmek için C sürücünüzden arama yaparak burada kalan dosya var ise bunları da silip programı tamamen bilgisayarınızdan kaldırmış olacaksınız.

Kaynak: bilgiustam.com


AdwCleaner nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

AdwCleaner

AdwCleaner nedir öncelikle bunu açıklamamızda fayda var. AdwCleaner, bilgisayarınızı kullanırken zamanla yüklediğiniz programlar ya da uygulamalar içerisinde yer alan adware ve malware gibi zararlı yazılımların bilgisayarınızdan temizlenmesini sağlayan uygulamalardan biridir.

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden biri internet ana sayfalarının istenmeyen yazılım ile karşı karşıya kalmasıdır. Bazı durumlarda ana sayfa değişikliği yapsalar dahi yüklenen programlar ve uygulamalar buna izin vermeyebilir. Bu sebeple temizleme araçlarına ihtiyaç duyulabilmektedir. Bir çok bilgisayar temizleme aracı olmasına rağmen AdwCleaner bu konuda kullanıcılara rahatlık sunmaktadır. AdwClener nasıl kullanılır diye sorabilirsiniz. Bunun için öncelikle programı bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra program içerisinde tara sekmesine tıklıyorsunuz. Bilgisayarınızda yer alan bütün kötü yazılımları birkaç dakikada bulabiliyor. Klasik bilgisayar temizleme araçları gibi çıkan dosyaları temizleme işlemi için adımları takip ederek temizleme işlemini başlatıyorsunuz.

Kötü yazılımları temizleme araçları arasında çok kolay ve pratik olan AdwCleaner bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanılmakta. Derinlemesine dosyaları temizleyerek sorunlu dosyaları da onarma imkanı sunabilmektedir.

Kaynak: bilgiustam.com


Redstone nedir, Redstone ne işe yarar?

Windows 10 Redstone

Windows 10’nun en çığır açan özelliklerinden birisi olarak nitelendirebileceğimiz Redstone için güncellemeler gelmektedir. Redstone aslında cihazlar arasında kolay bir geçiş yöntemi olarak da belirtilebilir. Peki Windows 10 Redstone nedir ve nasıl kullanılır?

  • Redstone nedir?

Redstone PC’de kullanmakta olduğunuz herhangi bir uygulamanın doğrudan tabletiniz yada mobil cihanızına yansıtılması durumudur. Bu hem ilgili programın işlevinin sonlandırılması hem de açık bırakılması ile mümkün olabilen bir durumdur. Öyle ki dilerseniz telefonunuzdan bilgisayarınızı da yönetebilirsiniz. Elbette ki bahsi geçen program üzerinde.

  • Ekran boyutuna uygun programlar

Windows 10 platformuna uygun olan programların pek çoğu artık hem mobiller için uygun hem de PC üzerinde uygun bir görünüme sahip olacak. Buradaki en büyük değişimin özelliklerde programların ekran çözünürlük ve mobil görünürlükleriyle ilgili olacağı aşikar.

  • Tablet moduna almak

Redstone ile PC montirönüzü tablet moduna alabilir, bu sayede eş zamanlı senkronize bir şekilde hem mobil cihazınız hem de PC ile aynı anda kullanabilirsiniz.

Özellikle dokunmatik ekran teknolojisine uyum sağlamak için geliştirilmiş bir arayüz ile aynı zamanda pek çok uygulamayı kullanmak da daha kolay oluyor. Bu sayede zaten Windows 10’da bulunan ve de evrensel uygulamalar olarak adlandırılan programların kullanımı çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmiş oluyor. Bu kullanıcılar açısından büyük bir özellik olmakta ve üstelik Windows 8’de de kullanılabilmektedir.

Daha önceki sürümünde Continuum olarak adlandırılan bu proje, şimdilerde son güncellemeleri ile tamamlanmaya devam ediyor. Öyle ki her bir güncelleme bu işlevselliğin kullanımında büyük bir değişimi ön plana çıkarıyor. Bu nedenle tüm güncellemelere vakıf olmak zor ancak genel olarak cihazlar arasında başarılı bir ekran aktarımı ve de aynı anda kullanılabilirlik özelliklerini sunduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: bilgiustam.com

 


Avira Antivirus Programı nedir?

Avira Antivirüs

İnternet ortaya çıkınca artık birçok işlem bilgisayar başında birkaç tıkla gerçekleşir oldu. İnternet bilgi erişimini bu kadar kolaylaştırırken bir yandan da çok büyük bir tehdit taşımaktadır. Bu tehditlere karşı mutlaka önlemler alınmalıdır.

Çözüm, güvenlik yazılımlarıyla bilgisayarları korumaktır. Avira Antivirus programı bu amaçla geliştirilen ücretsiz bir antivirüs yazılımıdır. Ücretsiz olmasına rağmen antivirus özelliklerine fazlasıyla sahiptir.

  • Kurulum esnasında uyumsuz güvenlik yazılımlarını otomatikmen etkisiz hale getirir.
  • Sistem kaynaklarını çok az kullanır. IPv6 desteklidir.
  • Virüs taraması yapılabilir, internetten tehditlere karşı bilgisayar daima korumada tutulabilir.

Antivirüs yazılımını kurmakla iş bitmez. Mutlaka güncel tutulmalı, ara ara virüs tarama yapılmalı ve tehditli web sitesi veya uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Kaynak: chip.com.tr


AutoCAD nedir ?

Autocad

AutoCAD, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Autodesk şirketinin 1980’lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım (CAD = Computer Aided Design) programıdır. Teknik resim çizmek için kullanılan diğer programlar gibi vektör tabanlıdır. Yani CAD programı; çözünürlükten bağımsız, 2-boyutlu ve 3-boyutlu geometrik nesnelerin oluşturulduğu bir veri kümesidir. Bu alandaki ilk vektörel çizim programlarından biridir.

Autocad Ev Çizimi

Kaynak: wikipedia.org