Egzama neden olur?

Egzama (dermatit) en yaygın cilt hastalıklarından biridir fakat aynı zamanda, sebepleri ve kesin tedavisi ile ilgili de tıp dünyasının net konuşamadığı bir rahatsızlıktır. Egzamada cilt, vücut kaynaklı veya çevresel faktörler nedeniyle savunmaya geçerek iltihap yoluyla tepki verir.

Ciltte kaşıntıya, döküntüye, kızarıklığa, kuruluğa ve çatlamaya yol açan bir durumdur. Sinirsel, alerjik, yağlı deri, temas egzaması gibi farklı egzama türleri vardır. En yaygın türü, ‘atopik dermatit’ olarak da bilinen, alerjik egzamadır ve daha çok kalıtsal olduğu düşünülür. Hastalarda genellikle benzer belirtiler görülür. Ciltte kabarma, tahriş ve kaşıntı en çok görülen şikayetlerdir.

Bazı egzama türleri, örneğin temas egzaması tek bir nedenden dolayı meydana gelirken, diğer egzama türleri pek çok faktörün bir araya gelmesiyle oluşabilir. Çocuklarda görülen egzama zamanla kendiliğinden iyileşebilir ancak yetişkinlerdeki egzamanın kesin tedavisi yoktur. Hastalığı tetikleyen etkenlerden uzak durularak, egzama kontrol altına alınabilir.

Kaynak: nedenolur.net


Cilt kuruluğu nasıl önlenir?

Cilt Kuruluğu

Sıcak su kullanmayın: Banyo yaparken ılık suyu tercih edin. Sıcak su, cilde nemini veren cildin doğal yağlarını daha çabuk azaltır.

Kozmetik ürünlerine dikkat: Sabunlar ve alkol içeren hijyen ürünleri cildi kurutabilir. Daha çok parfümsüz, alkolsüz ve nemlendiricili ürünlere yönelmelisiniz. Hijyen bakımından oldukça rağbet gören antibakteriyel sabunlar da cildi kurutan ürünlerdir.

Duşta uzun kalmayın: Eğer her gün duş alıyorsanız, duşta kaldığınız süreyi 10 dakika ile sınırlamaya çalışın. Daha fazlası cildin susuz kalmasına yol açabilir. Cilt kuruluğu sorunu olanlar günde bir kereden fazla duş almasa daha iyi olur.

Nem cihazı kullanın: Evinizdeki havayı nemli tutmanız cildinizin kurumasını da önleyecektir.

Soğuk havaya dikkat: Soğuk ve kuru havalar cilt kuruluğu şikayetinin başlıca nedenleri arasındadır. Soğuk havada ellerinizi ve yüzünüzü örtmeye özen gösterin. Bu şekilde dudak ve el çatlamalarının önüne geçebilirsiniz.

Yüzünüze özen gösterin: Eğer cildiniz çok kuruysa, sabun veya benzeri bir ürünle yüzünüzü günde sadece bir defa, geceleri temizleyin. Sabahları yüzünüzü sade, soğuk suyla yıkayın.

Susuz kalmayın: Alkol alımı ya da fazla terleme gibi nedenlerden dolayı vücut su kaybettiğinde, mutlaka bol bol su içilerek vücudun susuz kalması engellenmelidir. Bunun dışında gündelik hayatta da yeteri kadar su içmeye özen gösterilmelidir.

Giysilerinize dikkat edin: Cildin nefes almasını sağlayacak pamuklu, ipekli kumaşlar cildin tahriş olmasını, kurumasını önler. Giysiden söz açılmışken kullandığınız deterjanın da boya veya parfüm içermemesi önerilir. Bu tür ürünler yine cildi tahriş edebilir.

Kaynak: nedenolur.net


Cilt kuruluğu nedenleri nelerdir?

Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğu cilt çok fazla su veya yağ kaybettiğinde hemen herkeste görülebilir. Bazı kişilerinse cildi diğerlerine göre daha kurudur veya kurumaya meyillidir. Cilt kuruluğunun en çok rastlanan nedenlerini aşağıda sıralamaya çalışalım:

Yaş: Yaşlandıkça cildimiz de incelmeye ve kurumaya başlar.  Yaşla birlikte metabolizma değişir, ciltte yağ bezleri daha az çalışır. Bu gibi nedenlerle cilt esnekliğini ve nemini yitirmeye başlar. 40’lı yaşlardan itibaren günlük olarak iyi bir nemlendirici kullanmaya başlamak gerekir.

İklim: Çöl benzeri kuru bir iklimde yaşayanlar cilt kuruluğu sorunu ile daha çok karşılaşırlar. Sadece sıcak ve kuru iklim değil aynı zamanda soğuk ve kuru havalar da cildi kurutur. Soğuk havada cilt kuruluğu şikayeti kötüleşir. Hem kuru hava hem de iç mekanlardaki havadaki nemi daha da azaltan ısıtıcılar buna neden olur. Yaz aylarında ise klimaların benzer bir etkisi vardır. Kısaca, havadaki veya bulunduğunuz ortamdaki nem azaldıkça cilt kuruluğu şikayeti de artar.

Güneş: Güneş cildi kurutur ve güneş ışınları cildin daha alt katmanlarına ulaşarak kırışıklık ve sarkma gibi başka zararlara da neden olabilir.

Cilt hastalıkları: Çocuklukta egzama benzeri bir cilt hastalığı ile tanışmış olan kişiler yetişkinlik döneminde cilt kuruluğu problemi yaşayabilirler. Sedef hastalığı da yine cildin çok kurumasına yol açar.

Hormonal değişimler: Kadınlarda menopoz döneminde ya da tiroid hastalıklarında hormon seviyelerindeki dengesizlikler, cildin nem oranını etkileyerek cilt kuruluğuna sebep olabilir.

Kullanılan ilaçlar: İdrar söktürücü ilaçlar veya harici olarak kullanılan çeşitli kremler cilt kuruluğuna yol açabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra ilacın kullanımı bırakıldığında, cilt de düzelecektir.

Meslek: Hemşirelerde, kuaförlerde ve diğer gün içinde cildi suyla çok fazla temas eden kişilerde cilt kuruluğu görülebilir. Ciltte sertleşme, çatlama meydana gelir.

Yüzmek: Bazı havuzlarda klor miktarı çok fazladır ve bu da yüzen kişilerin cildini kurutabilir.

Kaynak: nedenolur.net


Cilt kuruluğu neden olur?

Cilt Kuruluğu

Hemen her yaşta ve herkeste cilt kuruluğu problemi görülebilir. Çoğu kez nemlendirici kullanmak kuruluk sorununu çözer ancak bazı durumlarda cilt kuruluğunu önlemek için bir cilt uzmanından yardım almak gerekir. Tıpta cilt kuruluğu ‘kserozis‘ olarak adlandırılır.

Cilt kuruluğu aşırı diyebileceğimiz bir boyuta vardığında  ise bu kuruluk, egzama (dermatit) denilen diğer bir cilt problemine işaret ediyor olabilir. Kuru cilt ayrıca diyabet, tiroid sorunları veya kötü beslenme gibi başka problemlerle de ilişkili olabilir.

Egzama, ciltte iltihap oluştuğu anlamına gelir ve kaşıntı ile birlikte ciltte yama şeklinde pullanma gibi belirtilere yol açar. Tedavi edilmediği sürece egzama giderek kötüleşecektir.

Cilt kuruluğu probleminiz varsa cildiniz sertleşir, ayrıca ciltte pul pul olma, soyulma, ağrı, kaşınma, çatlama veya gri, kül rengi bir görünüm alma gibi belirtiler görülebilir. Kuru cilt çatladığında mikroplar da kolayca deriden içeri sızar. Bir kez cilde girdikten sonra bu mikroplar enfeksiyona yol açabilir. Cildinizde ağrı yapan kızarıklıklar oluşmuşsa bu bir enfeksiyon habercisi olabilir.

Kaynak: nedenolur.net


Erkeklere lazer epilasyon uygulaması yapılabilir mi?

Erkeklerde Epilasyon

Son yıllarda ortaya çıkan “metroseksüel erkek” kavramıyla birlikte çeşitli uygulamalar için estetik merkezlerine giden erkeklerin sayında büyük artış olduğu gözleniyor. Erkek estetiğinde en fazla ilgi gören konuların başında ise istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri geliyor. Özellikle elmacık kemiği, kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler ve batıklar, omuz, sırt ve göğüs bölgelerindeki kıllardan şikayetçi olan erkekler, lazer epilasyon yöntemiyle istenmeyen tüyler ve batıkların tedavisine büyük ilgi gösteriyorlar. Lazer epilasyon yöntemi ile ortalama 5-6 seans gibi bir süreçte kıl kökleri tamamıyla tahrip edilerek tamamen tüy olmayan bir görünüm elde edilebileceği gibi, uygulama 2-3 seans yapıldıktan sonra bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi mümkün. Lazer epilasyon uygulaması yönünden bakıldığında erkek ve bayan hastalar arasında hiçbir farklılık yoktur. Hatta genellikle erkek hastaların, kıl köklerinin kalın olması nedeniyle lazer epilasyon konusunda daha avantajlı olduğu söylenebilir. Kalın kıl kökleri, lazer ışınının enerjisinden daha fazla etkilendiğinden, işlem kıl köküne daha fazla tahribat yapmaktadır. Buna bağlı olarak erkek hastaların tedaviye daha hızlı cevap verdiği söylenebilir.

Kaynak: egemguzellik.com


Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Lazer epilasyon kısa süren bir prosedürdür ve tedaviden hemen sonra rutin hayata dönülebilmektedir. Epilasyon işleminde kullanılan lazerler cildi soymaz bu sebeple risk düşüktür. Dünya çapında bu uygulamayı yapan klinikler tarafından lazer epilasyon işleminin güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Biraz kızarıklık ya da yanma hissi oluşabilir. Fakat bu etkiler sadece ilk birkaç gün görülür. Soğuk uygulaması ya da kortizon içeren kremlerin kullanılmasıyla bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Bronz bir cilt işleme tabi tutuluyor ise, cilt pigmentasyonunda artma ya da azaltma görülebilir.

Medikal lazerler göze verebilecekleri hasar bakımından 4 sınıftır. Lazer epilasyon doğru bir şekilde uygulanmadığında enfeksiyon, yanık, yara gibi hasar riski olduğu unutulmamalıdır. Müşterilerin lazer epilasyon işlemini yapacak kişinin alması gereken eğitimler konusunda bilinçli olması, işlemin doğru uygulanıp uygulanmadığını takip edebilmeleri bakımından önemli bir ayrıntıdır. Lazer epilasyon yaptırırken, sadece fiyat bazlı bir uygulama değil aynı zamanda kalifikasyonlar, deneyim ve klinik özelliklerinin de çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak: essiguzellik.com


Lazer epilasyon uygulaması kalıcı mıdır?

Lazer Işığı

Kullanılan lazerin etkinliği ve uygulayıcının uzmanlığına bağlı olarak sonuçlar değişkenlik gösterebilir. Daha düşük kaliteli lazer ve IPL cihazları ile yapılan tedavilerde, medikal lazerle elde edilen sonuçlar kadar başarı elde edilemeyebilir. Optimum seviyede çalışılsa bile başarılı bir tedavi uygulanmayabilir.

Hasta seçimi ve gerçekçi olunması son derece önemlidir. Sarı, gri ya da kırmızı kıllara sahip olan hastalar, koyu tenli hastalar kadar başarılı bir tedavi alamayabilirler.

Lazer epilasyon işlemini bir tedavi olarak görüp düzenli bir şekilde işlem alınırsa çok daha iyi sonuçlar alınır.

Medikal bir ortamda ve medikal lazerler ile uygulanan lazer epilasyon işlemi, hiç kuşkusuz daha etkili olacaktır.  Kısa vadede daha etkileyici sonuçlar elde edilmektedir. Uzun vadede elde edilecek sonuçlar ise, kişi ve tedavi uygulanan bölgeye göre değişkenlik gösterecektir. Lazer epilasyon uygulaması yaptıran kişilerin büyük bir çoğunluğu 6-8 hafta içerisinde uygulama yapılan alandaki kıllarda önemli ölçüde azalma görecektir. Kadınlarda kol altı, bikini bölgesi ve bacak bölgelerine, erkeklerde ise göğüs bölgesi tedavi çok iyi yanıt vermektedir. Kadınlarda yüz bölgesi tedavisi ise hormonal faktörlerin etkisiyle daha uzun sürece sonuç verebilir. Bu bölgelerde rötuş seansları gerekebilir. Koyu renkli kıllar ve açık tenli kişilerde daha etkileyici sonuçlar elde edilmektedir. Kıl kökleri daha derinlerde olan kişilerde seans sayısı artış gösterebilir.

Kaynak: essiguzellik.com


Bronz ciltlerde lazer epilasyon yapılması doğru mudur?

Doğru değildir. Nd yag lazerde dahil olmak üzere bronz ciltlerde hiçbir lazer epilasyon cihazı kullanılamaz. Bronz ciltlerde tetiklenmiş ve yoğun melanin aktivitesi vardır. Cildin normal renginin doğal koyuluğu başka şeydir. Bronzlaşmış ten ise çok farklı bir şeydir. Bu ayrımın farkında olmayan bazı kimseler örneğin Nd yag lazerin bronz tende kullanılabileceğini iddia etmektedirler. Bu uygulamanın yanlış olduğunu ve risk aldığınızı hatırlatmak isteriz. Biz bronzlaşmış deride hiçbir lazer epilasyon yöntemini önermiyoruz. Derinin normal rengine gelinceye kadar beklenmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Kaynak: daphnelazerepilasyon.com


Lazer epilasyon hangi durumda uygulanmaz?

 

Lazer Epilasyon

Beyaz veya çok açık renkli kıllarınız varsa lazer epilasyon için uygun aday değilsiniz anlamına gelir ve size lazer epilasyon uygulanamaz. Sadece ayva tüyleriniz varsa lazer epilasyon muhtemelen etkili olmayacaktır. Uygulama bölgesinde derinizde iltihap varsa uygulama yapılmamalıdır. Uçuk diğer adıyla herpes enfeksiyonu geçiriyorsanız lazer epilasyon bu bölgeye yapılamaz. Bronz kişilerde lazer epilasyon yapılmaz. Romatizma hastalığı için altın tedavisi görüyorsanız lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Sedef hastalığı olan kişilerde önerilmez. Vitiligo hastalığı olanlarda yapılmasını önermiyoruz. Gebelikte lazer epilasyon yapılmaz. Emzirme dönemi bitene kadar beklenmelidir. Dövme ve benlerin üzerine lazer epilasyon uygulanmaz. Son 6 ay içinde roacutan isimli akne ilacını kullanmış iseniz lazer epilasyon ertelenir.

Kaynak: daphnelazerepilasyon.com


Lazer epilasyonda seans süresi ne kadardır?

Epilasyon

Her lazer epilasyon seansının süresini epilasyon yapılacak vücut bölgesi ve kıl yoğunluğu belirler. Örneğin, erkeklerde ense, kadınlarda koltuk altı gibi küçük bölgeler 2-3 dakika sürerken, erkek sırtı ya da göğsü, bayanlarda bacaklar gibi bölgeler alanın kıl yoğunluğuna bağlı olarak 40-50 dakika sürebilir. Tüm vücuda lazer epilasyon yapılması ise 1,5 – 2 saatlik bir süreyi bulabilir.

Kaynak: lazermed.com