Elektronik bilimi nedir?

Elektronik, elektrikle bilgi işleyen, taşıyan veya depolayan materyal ve sistemleri inceleyen bilimdir. Serbest elektronların kontrolünü inceler. Atomun en dış yörüngesindeki elektronların atom çekirdeğine daha zayıf kuvvetle bağlılığı nedeniyle enerji seviyesi artış sonucu atomdan ayrılması ilkesini inceler. Kısaca elektronik; atomun en dış yörüngesindeki elektronların hareketlerinden yararlanma bilimidir.

Elektronik Bilimi

Elektronik elemanlar silisyum, germanyum, ve galyumdan imal edilmektedir. Bu maddeler aralarında mikro veya nano boşluklarla, elektronların bu elementler arasında kuantum sıçramaları, yani elektronların yörüngeleri değiştirilerek mantıksal işlemler yaptırılır. Elektronik devrelerin temel çalışma ilkesi budur. Elektronik devre elemanları ameliyathanelerden binlerce kat daha temiz mekanlarda imal edilirler. Çünkü gözle görülmez toz zerresi bile mikroçip içindeki elektron etkileşimini bozar.

Elektronik, kablo, motor, jeneratör, batarya, anahtar, röle, transformatör, direnç ve pasif elemanlarla enerji üretim, çevrim, iletim ve dağıtımı, anahtarlama, depolama ile ilgili elektrik ve bilim ve teknolojilerinden farklıdır. Bu fark 1906 civarı zamanlarda Lee De Forest’in zayıf radyo ve ses sinyallerini kuvvetlendiren, mekanik bileşensiz triyod’u bulmasıyla keşfedilmiştir. Elektronik, 1950 yılına kadar radyo teknolojisi diye anılmıştır. Çünkü temel uygulaması radyo iletimi ve vakum tüpleri idi.

Günümüzde elektronik devrelerde elektron kontrolü için yarı iletken elemanlar kullanılmaktadır. Bu konu elektronik devre tasarımında pratik problem çözümü ile ilgili elektronik mühendisliğine odaklıdır.

Kaynak: bilgiustam.com


Calibro alacağım taksit seçenekleri nelerdir?

Calibro Touch Lux

Sitemizde şu an Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası sanal posları kullanılmakta olup bu bankalara ait kartlarınıza taksit imkânı sunulmaktadır.

Taksit imkânı sunulan bankalar dışındaki kredi kartlarını da (Paraf, Bank Asya, Halkbank, HSBC, ING Bank, Denizbank, Finansbank, Vakıfbank, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası vb.) taksit olmaksızın tek çekim şeklinde kullanabilirsiniz.

Kaynak: calibro.com


Calibrodan memnun kalmadığımda nasıl iade edebilirim?

Calibro Touch Lux

İade koşullarının geçerli olabilmesi için ürünün kendisi ve kutusuna herhangi bir zarar gelmemiş olması gereklidir.
Kutuda veya üründe bir zarar olması durumunda iade koşulları geçerli olmayacaktır.
Ürünün faturasını da göndermenizi rica ediyoruz.

İade süresi 14 iş günüdür.

Kaynak: calibro.com


Calibroda bir kelimenin altı nasıl çizilir ve nasıl not alınır?

Calibro Touch Lux

Kitap okurken istediğiniz bir kelimenin veya cümlenin altını, ekrana basılı tutarak çizebilmektesiniz.

Basılı tuttuktan sonra yukarıda çıkan imleçlerden ilk sırada yer alan ikon kelimenin altını çizmektedir.
İkinci sırada ki ikon ise yorum / not eklemenizi sağlar.

Eklemiş olduğunuz notları ana menüde bulunan notlarım bölümünden kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: calibro.com


Calibro hangi dilleri destekliyor?

Calibro Touch Lux

Başlıca desteklediği diller,

Almanca, Arapça, Azerbaycanca, Belarusça, Bulgarca, Çekçe, Çince, Danca, Estonyaca, Felemenkçe, Fince, Fransızca, Gürcüce, Hırvatça, İbranice, İngilizce, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca, Kazakça, Lehçe, Letonya dili, Litvanya dili, Macarca, Norveççe, Portekizce, Romanca, Slovakça, Türkçe, Yunanca, Rusça

Kaynak: calibro.com