Erkeklere lazer epilasyon uygulaması yapılabilir mi?

Erkeklerde Epilasyon

Son yıllarda ortaya çıkan “metroseksüel erkek” kavramıyla birlikte çeşitli uygulamalar için estetik merkezlerine giden erkeklerin sayında büyük artış olduğu gözleniyor. Erkek estetiğinde en fazla ilgi gören konuların başında ise istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri geliyor. Özellikle elmacık kemiği, kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler ve batıklar, omuz, sırt ve göğüs bölgelerindeki kıllardan şikayetçi olan erkekler, lazer epilasyon yöntemiyle istenmeyen tüyler ve batıkların tedavisine büyük ilgi gösteriyorlar. Lazer epilasyon yöntemi ile ortalama 5-6 seans gibi bir süreçte kıl kökleri tamamıyla tahrip edilerek tamamen tüy olmayan bir görünüm elde edilebileceği gibi, uygulama 2-3 seans yapıldıktan sonra bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi mümkün. Lazer epilasyon uygulaması yönünden bakıldığında erkek ve bayan hastalar arasında hiçbir farklılık yoktur. Hatta genellikle erkek hastaların, kıl köklerinin kalın olması nedeniyle lazer epilasyon konusunda daha avantajlı olduğu söylenebilir. Kalın kıl kökleri, lazer ışınının enerjisinden daha fazla etkilendiğinden, işlem kıl köküne daha fazla tahribat yapmaktadır. Buna bağlı olarak erkek hastaların tedaviye daha hızlı cevap verdiği söylenebilir.

Kaynak: egemguzellik.com


Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Lazer epilasyon kısa süren bir prosedürdür ve tedaviden hemen sonra rutin hayata dönülebilmektedir. Epilasyon işleminde kullanılan lazerler cildi soymaz bu sebeple risk düşüktür. Dünya çapında bu uygulamayı yapan klinikler tarafından lazer epilasyon işleminin güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Biraz kızarıklık ya da yanma hissi oluşabilir. Fakat bu etkiler sadece ilk birkaç gün görülür. Soğuk uygulaması ya da kortizon içeren kremlerin kullanılmasıyla bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Bronz bir cilt işleme tabi tutuluyor ise, cilt pigmentasyonunda artma ya da azaltma görülebilir.

Medikal lazerler göze verebilecekleri hasar bakımından 4 sınıftır. Lazer epilasyon doğru bir şekilde uygulanmadığında enfeksiyon, yanık, yara gibi hasar riski olduğu unutulmamalıdır. Müşterilerin lazer epilasyon işlemini yapacak kişinin alması gereken eğitimler konusunda bilinçli olması, işlemin doğru uygulanıp uygulanmadığını takip edebilmeleri bakımından önemli bir ayrıntıdır. Lazer epilasyon yaptırırken, sadece fiyat bazlı bir uygulama değil aynı zamanda kalifikasyonlar, deneyim ve klinik özelliklerinin de çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak: essiguzellik.com


Lazer epilasyon uygulaması kalıcı mıdır?

Lazer Işığı

Kullanılan lazerin etkinliği ve uygulayıcının uzmanlığına bağlı olarak sonuçlar değişkenlik gösterebilir. Daha düşük kaliteli lazer ve IPL cihazları ile yapılan tedavilerde, medikal lazerle elde edilen sonuçlar kadar başarı elde edilemeyebilir. Optimum seviyede çalışılsa bile başarılı bir tedavi uygulanmayabilir.

Hasta seçimi ve gerçekçi olunması son derece önemlidir. Sarı, gri ya da kırmızı kıllara sahip olan hastalar, koyu tenli hastalar kadar başarılı bir tedavi alamayabilirler.

Lazer epilasyon işlemini bir tedavi olarak görüp düzenli bir şekilde işlem alınırsa çok daha iyi sonuçlar alınır.

Medikal bir ortamda ve medikal lazerler ile uygulanan lazer epilasyon işlemi, hiç kuşkusuz daha etkili olacaktır.  Kısa vadede daha etkileyici sonuçlar elde edilmektedir. Uzun vadede elde edilecek sonuçlar ise, kişi ve tedavi uygulanan bölgeye göre değişkenlik gösterecektir. Lazer epilasyon uygulaması yaptıran kişilerin büyük bir çoğunluğu 6-8 hafta içerisinde uygulama yapılan alandaki kıllarda önemli ölçüde azalma görecektir. Kadınlarda kol altı, bikini bölgesi ve bacak bölgelerine, erkeklerde ise göğüs bölgesi tedavi çok iyi yanıt vermektedir. Kadınlarda yüz bölgesi tedavisi ise hormonal faktörlerin etkisiyle daha uzun sürece sonuç verebilir. Bu bölgelerde rötuş seansları gerekebilir. Koyu renkli kıllar ve açık tenli kişilerde daha etkileyici sonuçlar elde edilmektedir. Kıl kökleri daha derinlerde olan kişilerde seans sayısı artış gösterebilir.

Kaynak: essiguzellik.com


Bronz ciltlerde lazer epilasyon yapılması doğru mudur?

Doğru değildir. Nd yag lazerde dahil olmak üzere bronz ciltlerde hiçbir lazer epilasyon cihazı kullanılamaz. Bronz ciltlerde tetiklenmiş ve yoğun melanin aktivitesi vardır. Cildin normal renginin doğal koyuluğu başka şeydir. Bronzlaşmış ten ise çok farklı bir şeydir. Bu ayrımın farkında olmayan bazı kimseler örneğin Nd yag lazerin bronz tende kullanılabileceğini iddia etmektedirler. Bu uygulamanın yanlış olduğunu ve risk aldığınızı hatırlatmak isteriz. Biz bronzlaşmış deride hiçbir lazer epilasyon yöntemini önermiyoruz. Derinin normal rengine gelinceye kadar beklenmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Kaynak: daphnelazerepilasyon.com


Lazer epilasyon hangi durumda uygulanmaz?

 

Lazer Epilasyon

Beyaz veya çok açık renkli kıllarınız varsa lazer epilasyon için uygun aday değilsiniz anlamına gelir ve size lazer epilasyon uygulanamaz. Sadece ayva tüyleriniz varsa lazer epilasyon muhtemelen etkili olmayacaktır. Uygulama bölgesinde derinizde iltihap varsa uygulama yapılmamalıdır. Uçuk diğer adıyla herpes enfeksiyonu geçiriyorsanız lazer epilasyon bu bölgeye yapılamaz. Bronz kişilerde lazer epilasyon yapılmaz. Romatizma hastalığı için altın tedavisi görüyorsanız lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Sedef hastalığı olan kişilerde önerilmez. Vitiligo hastalığı olanlarda yapılmasını önermiyoruz. Gebelikte lazer epilasyon yapılmaz. Emzirme dönemi bitene kadar beklenmelidir. Dövme ve benlerin üzerine lazer epilasyon uygulanmaz. Son 6 ay içinde roacutan isimli akne ilacını kullanmış iseniz lazer epilasyon ertelenir.

Kaynak: daphnelazerepilasyon.com


Lazer epilasyonda seans süresi ne kadardır?

Epilasyon

Her lazer epilasyon seansının süresini epilasyon yapılacak vücut bölgesi ve kıl yoğunluğu belirler. Örneğin, erkeklerde ense, kadınlarda koltuk altı gibi küçük bölgeler 2-3 dakika sürerken, erkek sırtı ya da göğsü, bayanlarda bacaklar gibi bölgeler alanın kıl yoğunluğuna bağlı olarak 40-50 dakika sürebilir. Tüm vücuda lazer epilasyon yapılması ise 1,5 – 2 saatlik bir süreyi bulabilir.

Kaynak: lazermed.com


Lazer epilasyon nedir?

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için kullandığınız epilasyon aletlerinden, tıraş olmaktan, cımbızla uğraşmaktan veya ağda acısını çekmekten sıkıldıysanız, lazer epilasyon sizin için denemeniz gereken bir çözüm olabilir. Lazer epilasyon, ülkemizde oldukça sıklıkla başvurulan ve başarıyla gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinden biridir.

Lazerin epilasyon yapma mekanizması: Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıldaki melanin pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır. İlk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamazsınız.

Kaynak: lazerogami.com , akumer.com