Altı kat fazla tükettiğimiz tuzun ideali nedir?

Türkiye’de sağlıklı bir kişinin günlük alması gereken tuz miktarının tam 6 katı tuz tüketiliyor. Oysa bir tabak tuzsuz ıspanak yemeği bu ihtiyacı karşılıyor. İşte birçok hastalığa davetiye çıkaran tuzun ideali ve kurtulma yolları açıklandı…
Doğal besinlerde var olan tuzun yeterli olduğunu, bunun dışında daha fazla tuz kullanımı sağlık açısından büyük sorunlar doğurur. Tuzsuz pişirilmiş bir tabak ıspanaktan bile günlük tuz ihtiyacımızı karşılayabilecekken, biz hala yemeklere tuz atıyoruz. Özellikle tansiyon hastaları, böbrek hastaları kesinlikle tuzlu yiyecek yememeli. Bu tür hastalıkları olan hastalarımızın, peynirleri dahi suda bekletip yemesi gerekir, turşuydu, ev salçasıydı bunlara dokunulmamalı.
Kaynak: Haber7 Web Sitesinde yayımlanan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Üstündağ’ın “Altı kat fazla tükettiğimiz tuzun ideali” açıklamasından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 21/11/2010).

 


Kültür festivallerinin yapıldığı ortamlarda, sinema salonlarında tütün ürünleri satışı yapılamayacak mı?

Hayır satılamayacak. 4207 sayılı Kanuna göre, “Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerinin satışı yapılamaz.”
Kaynak: Sağlık Bakanlığı’nın “Havanı Koru” için hazırladığı web sitesindeki sık sorulan sorulardan yararlanılarak hazırlanmıştır (Ziyaret Tarihi: 22/05/2010).

Yasal uyarı yazılarında yer alan “Şikâyet için:” ibaresinden sonraki boşluğa ne yazılacak?

Yasal uyarı yazılarının bulunduğu yerde tütün ürünü tüketilmesi halinde idari yaptırım uygulanması için başvurulacak kişi veya kurumun adı ve telefonu yazılmalıdır. 
Kaynak: Sağlık Bakanlığı’nın “Havanı Koru” için hazırladığı web sitesindeki sık sorulan sorulardan yararlanılarak hazırlanmıştır (Ziyaret Tarihi: 22/05/2010).

Sıcakların düşmesi ne gibi hastalıkları tetikler?

Hava sıcaklıklarının düşmesi hastalıkların oluşum sıklığını artırırken halsizlik, isteksizlik, baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtilerle grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalık da kendini göstermeye başlıyor.
Hava sıcaklıklarındaki ani düşüşlerin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten uzmanlar, soğuk havalarda gribal, viral ve bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra kalp damarlarında meydana gelen büzüşmenin de ölümle sonuçlanabilecek kalp hastalıklarına yol açtığı konusunda uyarıda bulunuyor.
Kaynak: Prof. Dr. Vedat Göral’ın (Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim üyesi) AA muhabirine yaptığı açıklamadan derlenmiştir (Haber: haber7.com Web sitesi, Soğuk havada sağlığınıza dikkat!, 11/12/2010).

 


Zinde uyanmanın ne tür sırları vardır?

İngiliz uzmanlar sabahları daha dinç ve mutlu uyanmak için yapılması gereken 10 temel sırrı araştırdı ve buldu. İşte sağlıklı ve mutlu uyanmak için yapılması gereken 10 temel sır;
Loughborough Üniversitesi gerotoloji uzmanı Psikiyatrist Kevin Morgan’ın yaptığı bir çalışmaya göre zinde uyanmanın temel 10 sırrı:
1. Uyku öncesi cilt temizliği: Uykuya hazırlanırken, yatağa girmeden en az bir saat önce yüzün temizlendiğinden emin olunmalı. Dermatologların da önerdiği üzere, uyumadan önce cildin salgıladığı yağlar, ölü hücreler ve toksinlerin arındırılması tüm gece cildin kan akışını düzene sokarak, kendini yenileyebilmesine olanak tanıyor.
2. Uyku pozisyonu: Omurganın ve vücudun rahat edebileceği bir şekilde, omuz ve boynun incinmemesine dikkat edilmeli. Gece boyunca tüm ağırlık omurgada olacağından düzgün bir yatış pozisyonuna, omurganın şeklini koruyabilmesi ve sabah olası bir tutulmayı önlemek için önem veriliyor.
3. Rahat bir yastık
Boynu oranlı bir şekilde destekleyecek iki yumuşak yastık veya 5 cm kalınlığında 3 adet yastık, kanın tek bir yerde toplanmaması ve baş ağrısı yaşamadan uyanabilmek için gerekli bir önlem olarak görülüyor.
4. Kozmetikten tasarruf yapın: Göz makyajlarının neden olduğu temizleyiciler için tonlarca para harcamaya gerek yok. Yüz temizliğinde ve özellikle en önce kırışmaya başlayan göz çevresindeki makyajın düzgün çıkarılması yeterli.
5. Aç uyumayın: Sabah aynada göreceğiniz yüzün solgun değil canlı ve taze bir görünümde olması için, uyumadan önce et, makarna, pilav gibi protein ve karbonhidrat ağırlıklı olmamak üzere, hafif bir öğünle beslenmek öneriliyor.
6. Süt: İyi bir uykunun sırrı olarak bilinen melatonin hormonunu yeterince salgılayabilenlerin güne güzel başladıklarına dikkat çekilerek, uykuyu destekleme ve derinleştirme yönünden süt, en güçlü doğal içecek kabul ediliyor
7. Alarmı 15 dakika erkene alın: Uyanılacak saatten en az 15 dakika önceye alarm kurarak, sadece aniden yataktan fırlamanın ve panikle uyanmanın önüne geçildiği gibi ani kalkışların kısa bir süre içinde yeniden uyku bastırması olarak sonuçlanması engelleniyor. Isınma hareketleriyle, vücut güne, daha sağlıklı ve uykusunu almış başlar.
8. Havalı saçlar: Gece boyu başın üstüne yatılarak ezilip sönen saçlarla sabah vakit kaybetmemek ve aynaya bakınca gülümseyebilmek için, uyumadan önce yapılacak küçük bir şekillendirici takviyesi, güne başlarken kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilecek önemli bir ayrıntı olarak gösteriliyor.
9. Bol su için: Gün içinde en az 8 bardak içmenin faydası kanıtlanan su, sabah kalkar kalkmaz da içildiğinde hem gece boyu susuz kalan vücudun ihtiyacını gideriyor hem de cildinizin kurumasını önlüyor.
10. Kafeinden uzak durun: Özellikle uyku vaktine yakın kafein veya alkol tüketmek, kalitesiz bir uyanışa zemin hazırlıyor. Kahve, kola gibi uyarıcı kafeinleri günün öğleden sonra saatlerinde tüketmeyi kesmek ve akşam yemeğinde bir kadehten fazla şarap içmemek uyanırken yaşanılan zorlukları azaltıyor.
Kaynak: Vatan gazetesinde yayımlanan haber7.com’a alıntılanan “Sağlıklı uyanmak için yapılması gerekenler” yazısından derlenmiştir (Ziyaret tarihi: 22/12/2010).

Her gün bir çay bardağı zeytinyağı içmek iyi bir şey midir?

Ölçüsü: Yemeklerde bir çorba kaşığı. O da pişirilen yemeklerde… Yani yemekleri bir çorba kaşığı zeytinyağı ile pişirin, yemeği zeytinyağıyla yapın diyorum. Adam bardağı doldurup içiyor. Bu abartılmış bir şey. Fazlası kalori, yağ olarak depo ediliyor. Özellikle göbek çevresi yağlara dikkat edin. Kilolu insanların daha fazla iç yapım kolesterolü var.
Kaynak: Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Vatan Gazetesinde yayımlanan ve

 


Kalp sağlığı için en çok hangi besinler önerilmektedir?

Bol sebze bol meyve bol beyaz et bunları öneriyoruz. İnsanlar beslenmeyi tavsiye ediyoruz ama doğal beslenmenin üstüne çıkınca olmuyor. Kuruyemiş diyoruz; ceviz, fındık diyoruz bu defa avuç avuç yiyorlar. Her şeyi ölçülü yiyin.
Kaynak: Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Vatan Gazetesinde yayımlanan ve

 


Tıp pozitif bir bilim midir?

Tıp pozitif bir bilim değildir. Bugün doğru dediğimize yarın yanlış diyebiliriz. Bu da onlardan birisi, 40 yıl yumurtaya ‘zararlı’ dedik, şimdi ‘zararlı değil’ diyoruz. Yarın tereyağı ve kırmızı ete ‘zararlı’ diyecek miyiz? Sanmıyorum çünkü onlar çok güçlü doymuş yağ ihtiva eden şeyler.
Kaynak: Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Vatan Gazetesinde yayımlanan ve

 


Çay ve kahve gerçekten kalp için söylendiği kadar sakıncalı mıdır?

Çay da kalp sağlığına iyi geliyor, içebilirler. Bunu kimseye söylemedim. Yıllarca çayı da yumurta gibi yasak ettiler. Ritm bozukluğu olmayan hastalarımıza çayı kalp sağlığı açısından öneriyoruz. Benim günde ne kadar içtiğimi sormayın. Günde rahat 10 bardak çay içiyorum. Keyifle içiyorum hem de. Kahve için aynı şeyi söyleyemiyorum. Bütün kahvelerin içinde ritmi hızlandırıcı özellik var. Ama çok sınırlamanın bir anlamı yok. Hastanın çarpıntısı yoksa günde bir Türk kahvesi içebilir. Kalp sağlığı için yaralı mı? Hayır. Ama gerek siyah çay gerek yeşil çay, kalp sağlığı için yararlı.
Kaynak: Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Vatan Gazetesinde yayımlanan ve

 


Havaların soğuması insan cildinin kalitesini nasıl değiştirir?

Havaların soğuması cilt kalitesini de etkiler. Cilt kış mevsiminde daha duyarlı hale gelir. Cildimizi kış koşullarına karşı ciddi olarak korumamız gerekiyor. Çünkü kış sadece soğuk demek değil; iç mekanlarda da cildi kurutan sıcak hava ile temas halindeyiz.
Kaynak: Prof. Dr. Vedat Göral’ın (Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim üyesi) AA muhabirine yaptığı açıklamadan derlenmiştir (Haber: haber7.com Web sitesi, Soğuk havada sağlığınıza dikkat!, 11/12/2010).