Nabız maksimum kaça kadar çıkar?

Pratikte kişinin maksimum nabız sayısı Hollmana göre 220 sayısından yaşının çıkartılması ile elde edilir. Burada 220 doğum öncesi çocuğun eriştiği nabız sayısıdır.  Örneklersek, 25 yaşındaki bir sporcunun nabız sayısı yaklaşık 195’e kadar çıkabilir.  

Kaynak: Dr. Murat Kuter ve Prof. Dr. Füsun Öztürk Kuter tarafından yönetilen SporBilim Web Sitesindeki yazılardan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 05/06/2010).


Tekerlekli sandalye de: basketbol

Çok yüksek bir fizik kondisyon ve teknik beceriyle birlikte süratli bir biçimde yer değiştirmeyi gerektiren tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Paralimpik sporlar arasında çok önemli bir yere sahiptir. Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF) tarafından belirlenen kurallar ve sınıflandırmalar çerçevesinde yapılır. Bu düzenlemeler, ayakta oynanan basketboldakine eş saha büyüklüğü ve pota yüksekliği gibi konuları da içerir.
Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları ayakta oynanan basketbol karşılaşmalarıyla önemli ortak özelliklere sahip olmakla beraber, kendine has, benzersiz stiliyle farklı ve ayrı bir yere sahiptir. Yardımlaşma esasına dayalı alan savunması ve adam adama savunma çok sık kullanılır.
Sporcuların tekerlekli sandalyedeki hareketlerini ayarlamak için geliştirilen farklı bir top saydırma kuralı ve yüksek bir yoğunluğu olan bu spor, kendi atak sistemini yaratmıştır. Sahadaki hareketi arttırmak için, bir takım genellikle üç defans oyuncusu ve iki pivottan oluşur. Topu alıp yuvarlama en etkili hücum taktiğidir.
Kaynak: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Bilgi Bankası, Ziyaret Tarihi: 13/03/2010.

Vücut geliştirme antrenmanları ne kadar ve ne zaman yapılmalı?

Haftada en az üç antrenman (gün) yap­mak gerekir. Ama siz bunu 7 antrenmana kadar çıkarabilirsiniz. Sağlıklı yaşam için antrenman ya­pıyorsanız her antrenman en az 25-30 dakika sürmeli. Bundan sonra büyük kas gruplarından yola çıkarak küçük kas gruplarını devreye soktu­ğumuz 8, 10, 12 istasyonlu bir çalışmaya kadar gidilebilir.
Antrenmanlara vücudun en iyi yanıt verdiği saat, öğleden sonra 4 ile 6 (8 de olabilir) arası. Sabahları da 10-11:30 saatleri arası da uygun za­manlar. Bunun yanında, zamanınız olduğu her­hangi bir saatte antrenman yapabilirsiniz. Bu, hiç yapmamaktan daha iyi. Ayrıca vücudumuzda faz­la enerjiyi (yağları) yakmak için en uygun antren­man saati, kan şekerinin en düşük olduğu, kah­valtı öncesi. Bu saatlerde organizma zorlandığın­da, daha çok yağ yakma eğilimi gösterir. Bu aynı zamanda güne zinde başlamayı da sağlar. Ama bu egzersizler stresli ve zorlayıcı olmamalı.
Kaynak: Prof. Dr. Caner Açıkada “Vücut Geliştirme”, Bilim ve Teknik, Aralık 2003. 

Sanshou/Sanda yarışmaları sırasında yerine getirilmesi gereken diğer yükümlülükler nedir?

Görev başındaki bütün yetkililer kendi aralarında konuşmadan işlerine odaklanmalıdır. Ayrıca, hakemin izni olmadan yerlerinden ayrılmayacaklardır.
Yarışmacı bütün takımlar, kurallara bağlı kalacak ve hakemin kararlarına uyup saygı göstereceklerdir. Tartışmak, küfretmek, koruyucu donanımı atmak ya da hoş olmayan hareketlerde bulunmak yasaktır. Maçın sonucu açıklanmadan önce yarışmacıların alandan ayrılmaları (ilk yardım durumları hariç) yasaktır.
Takım koçu ve doktorlar, kendilerine ayrılan yerde oturacak ve yarışmacılarına sadece rauntlar arasındaki molalarda taktik verecek ya da masaj yapacaklardır.
Doping kullanımı kesinlikle yasaktır. İğne ile oksijen verilmesi, rauntlar arasındaki molalar boyunca yasaktır.
Kaynak: “Rules for International Wushu Sanshou Competition”, May/2009.

Kadın sporcular demir ve kalsiyum içeren besinlerin tüketimine niçin ekstra önem vermelidir?

Demir ve kalsiyum içeren besinlerin tüketimi düşük olan kadın sporculara demir tableti kullanmaları, tabletlerin demir emilimini artıran C vitamini içermesi, doktor kontrolü altında kullanmaları, diyetleri ile demir ve kalsiyumun zengin kaynakları olan yiyecek ve içecekleri tüketmeleri önerilebilinir.
Kaynak: Uzman Diyetisyen Elif Özkeleş’in (Yararlanılan Kaynak: Prof. Dr. Gülgün Ersoy, “Egzersiz ve Spor Yapanlar için Beslenme”) FitnesscenterbursaWeb Sitesinde Yayımlanan “Egzersiz ve beslenmenin 10 temel ilkesi” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 26.06.2010)

Vücut geliştirme antrenmanı sırasında kullanılan yardımcı malzeme var mı?

Halterciler belleri için kemer kullanırlardı. Ama bunun belirgin bir yararı olmadığı sonradan anlaşıldı. Bu ve bunun gibi malzemeler, kulla­nıldıkları bölgedeki kasların zayıf kal­masına ya da daha az gelişmesine ne­den olur. Biz zaten kaslarımızı kuv­vetlendirmek için çalıştığımıza gö­re, ek malzeme kullanmadan çalışmak en yararlısı. Bazı dönem­lerde kullanılabilir, ama bunu alışkanlık haline getirmemek lazım. Yalnız, kullanılan ayakkabının ortopedik tabanlı olması çok önem­li.
Kaynak: Prof. Dr. Caner Açıkada “Vücut Geliştirme”, Bilim ve Teknik, Aralık 2003.

Sınırsal yüklenme nedir?

Organizmanın yeni uyumlar sağlamasını amaçlayarak yapılan her yüksek antrenman yüklenmesi, organizmada büyük bir yorgunluk meydana getirir. Sporda güç gelişimi açısından zaman zaman sınırsal yapmak zorunludur. Sınırsal yüklenmeler, sporcuda mücadele gücünü geliştirir. Müsabaka esnasında oluşan yorgunluğa karşı tüm fizyolojik ve psikolojik güçlerin kullanılabilmesini sağlar.
Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Serkan HAZAR, “Antrenman Bilgisi Sunumu”

Dinamik yetenek

Bu anlayışı benimseyen uzmanlar kalıtımsal özelliklere gereken önemi vermektedir. Ama bu özelliklerin ancak çevre koşulları sayesinde bütünüyle gelişebileceğini savunurlar.
Kaynak: Prof. Dr. Yaşar SEVİM’in “Yetenek Seçimi İlkeleri ve Sportif Branşlara
Yönlendirme” sunumundan derlenmiştir.

Sanshou/Sanda Yarışmalarında Giysi ve Koruyucu Donanımlar Nedir?

Yarışmacılar, yarışma kurallarına uygun tasarlanmış olan boks eldivenleri, başlık ve göğüs koruyucuları giyeceklerdir ve kendi diş koruyucuları ile kasık koruyucularını (şortlarının altında) kullanacaklar. Yarışmacıların giysi ya da koruyucu donanımları ya kırmızı ya da siyah olacaktır.
Yarışmacıların giysileri, koruyucu donanımlarıyla aynı renkte olacaktır. Bayan yarışmacılar dar iç elbisesi (close-fitting undergarments) giyebilir.
65 kg ve altı kategorisi için eldivenlerin ağırlığı 230 gram (bayan ve junior kategorileri için de aynı şekilde), 70 kg ve üstü kategorisi için ise 280 gramdır.
Kaynak: “Rules for International Wushu Sanshou Competition”, May/2009.