İnternet kullanımında dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

İnternet kullanımında dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?
1 cevap

Bilgisayarınız, tabletiniz ya da telefonunuzla İnternet’e bağlandığınızda, cihazınıza ve kayıtlı bilgilerinize dışarıdan ulaşılma riski oluşmaktadır. Güvenli İnternet kullanımı için size gönderilen ve sizin gönderdiğiniz bilgilerin güvenli bir şekilde aktarılması çok önemlidir. Güvenliğiniz için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

  • İnternet'e bağlandığınız bilgisayarınızın işletim sisteminde (windows vb.) zaman zaman ortaya çıkan açık noktaları, işletim sisteminizin yayıncısının web sitesinden sürekli güncelleyerek, işletim sisteminizin güvenlik açıklarını kapatın.
  • Bilgisayarınıza lisanssız yada kaynağı belli olmayan programları yüklemeyin.
  • Bilgisayarınızı en güncel AntiVirüs ve AntiSpyWare programlarıyla yetkisiz erişimlere karşı koruyun. Güncel Antivirüs yazılımı ile periyodik olarak bilgisayarınızda zararlı kod taraması yapın. Şifre bilgilerinize İnternet üzerinden sizden başkalarının erişmesini engellemek için bilgisayarınızın güvenliğine dikkat etmeniz son derece önemli ve gereklidir.
  • Bilgisayarınıza kişisel Güvenlik Duvarı (firewall) programı kurulmalıdır. Güvenlik Duvarı, kullanıcının bilgisi dışında bigisayarda bulunan bir dosyanın veya bilginin başka bir kullanıcıya yollanmasını ya da bilgisayara uzaktan erişilmesini ve bilgisayarın ele geçirilmesini engeller.
  • Bazı virüsler ve virüs benzeri zararlı yazılımlar, SMS, e-mail gibi gönderimlerin ekinde size gönderilebilir ve siz bu ekleri açtığınızda sizden habersiz bilgisayarınıza yüklenebilir. Tanımadığınız kişi ya da firmalardan gelen SMS ya da e-mailleri açtığınızda siz de risk altına girebilirsiniz. Bu zararlı yazılımlar oltalama (phishing) saldırıları ile bilgilerinize erişebilir. Bu riski ortadan kaldırmak için e-mail, SMS ve bunların ekindeki dosyalar için dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Eğer bilgisayarınızda dosya uzantıları gizlenecek şekilde bir ayar yapıldıysa bunu geri almanız yararınıza olacaktır (hide extensions of known files). Gelen dosyaların uzantısı *.exe, *.sh, *.vbs, *.cmd, *.bat ise lütfen çalıştırmayın.
  • Tarayıcınızdaki Otomatik Tamamlama fonksiyonunu kullanmayın, kullanıyorsanız devre dışı bırakın. Otomatik Tamamlama fonksiyonu, daha önceden girdiğiniz şifreler de dahil olmak üzere tüm bilgileri saklar. Bu nedenle bu fonksiyonu devre dışı bırakmanız iyi olacaktır.
Kaynak: akbank.com.tr

50