Oy ve ötesinin bir siyasi parti ile ilişkisi var mı?

Oy ve ötesinin bir siyasi parti ile ilişkisi var mı?
1 cevap

Biz, hiçbir siyasi parti ile organik bağı olmayan, İstanbul’lu gençlerden oluşan bir bilinçlendirme platformuyuz. Yerel seçimlerin şeffaflığına katkıda bulunmak için gönüllüler arıyoruz. Seçim günü sandık görevlisi ya da gözetmeni olabilmek için birkaç farklı yöntem var:

  • Seçimlerde resmi sandık kurulunda görev alabilmeniz için ikametgah adresinize göre ilgili İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. (YSK açıklaması: Sandık kurulunda görev verme yetkisi; 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 22 ve 23. maddeleri gereği İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarındadır. Bu nedenle, seçimlerde sandık kurulunda görev alabilmeniz için ikametgah adresinize göre ilgili İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.)
  • Eğer herhangi bir siyasi partiye üye iseniz; üye olduğunuz siyasi partiye seçim günü görev almak için başvurabilirsiniz.
  • Normal vatandaş olarak istediğiniz sandığa gidip, gönüllü gözetmen olabilirsiniz, seçimleri gözlemleyebilirsiniz; ancak resmi sayım sürecine dahil olamaz ve gerekmesi durumunda itirazda bulunamazsınız.
Oy ve ötesi olarak bu üç yöntemi de teşvik ediyoruz. Sandık gözetmeni kotalarını Oy ve Ötesi gönüllülerine açması için siyasi partilerle iletişim halindeyiz. Bugüne kadar görüşme yaptığımız partiler içinde CHP, MHP ve LDP kotasını Oy ve Ötesi gönüllülerine açacağını taahhüt etmiştir. OVEO gönüllüleri, bu partilerin üyesi olmadan sandık gözetmeni olabilecektir. Diğer siyasi partilerle de görüşmelerimiz devam ediyor. Bir kez daha altını çizmek gerekirse, OVEO hiçbir siyasi partiyi seçimlerde desteklemiyor. Yapılan işbirlikleri sadece seçimlerin şeffaflığına katkıda bulunmak için. Kaynak: oyveotesi.org

26