Global reklam nedir?

Global reklam iki biçimde tanımlanmaktadır: “Her ulusal pazarda yerel dile çevrilerek (kimi zaman orijinal dilinde) biçimi değiştirilmeksizin yayınlanan reklamlar” ve “yayınlandığı tüm pazarlarda aynı reklam fikri doğrultusunda oluşturulmuş, ancak her pazara özgü yerel bir öykü içinde işlenmiş, yerel oyuncularla çekilmiş reklamlar” (Gülsoy, 1999: 223). Gülsoy’un global reklam kapsamında yaptığı ikinci tanımı Robertson’un (1995) “glokal” kavramsallaştırmasına dayanarak yeniden konumlandırmak mümkündür. Böylelikle kültürel vurgunun reklam metinlerine eklemlenmesi söz konusudur.
Uluslararası ajanslar, “global” ya da “glokal” reklamları yaparken, uluslar arası ortağı olmayan yerel ajanslar da yerel markaların yanında global markalara da hizmet verebilmektedir. Elbette unutulmaması gereken önemli bir nokta, tam da kültüre eklemlenme noktasında özellikle uluslararası ajansların izlediği istihdam stratejisinde göze çarpmaktadır. Bu bağlamda “yerel insan kaynağı” kullanma dikkat çekmektedir.
Kaynak: G. Senem Gençtürk Hızal, “Reklam Endüstrisinin Topografyası: Türkiye Örneği”, İletişim: Araştırmaları, 3(1-2): 105-131, 2005.

Pekman’a göre reklam

Kitleleri tüketime çağıran mesajlarla birlikte, küreselleşmenin ideolojisini de yaymakta ve pekiştirmektedir.
Kaynak: G. Senem Gençtürk Hızal, “Reklam Endüstrisinin Topografyası: Türkiye Örneği”, İletişim: Araştırmaları, 3(1-2): 105-131, 2005.

Neden işletmemi Firmalistele.com’a eklemeliyim?

“Arayan sizi bulsun” istemez misiniz?

İşletmeniz ile ilgili en doğru bilgi ve kelimelerle firmalistele.com’a kaydolduğunuzda arayanlar önce sizi bulur, Firmalistele.com, müşterilerin sizi her zaman ve her yerde bulmalarına yardımcı olur. Böylece işiniz büyür, müşteriler ve kazancınız artar.

Türkiye’nin en büyük online firma rehberinde sizde ücretsiz yayınlanabilir, kayıtlı iletişim, ürün/hizmet bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

İşletmenizin faaliyet konusu, iletişim bilgileri, adres krokisi, iletişim, ürünleri, hizmetleri, resimleri, firma tanıtım yazısı ve ürünleriniz/hizmetleriniz hakkındaki yorumlar “sizi arayan” müşterilerinize Firmalistele.com aracılığı ile ücretsiz gösterilir.

İşletmenizi/firmanızı, ürün ve hizmetlerinizi internette ücretsiz olarak tanıtmak arama motorlarında kendi kategorinizde yapılan aramalarda daha üst konumlarda yer almak, arama motorları organik arama sonuçlarında daha fazla yer almak için Firmalistele.com işletmenizi/firmanızı ekleyebileceğiniz en uygun işletme rehberi sitesidir.

Sizde hemen firmanızı eklemek için buraya tıklayın.


Kedi kumu nasıl kullanılır?

Evcil bir kedinin evde tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için kedi tuvalet kabı ve kedi kumuna ihtiyacı vardır. Topaklanan kedi kumları temizlik açısından en kullanışlı ürünlerdir. Islanan kedi kumu topaklandığında delikli kum küreği ile kolayca temizlenebilmektedir. Kedi kumları portakal kokulu, pudralı, sabun ya da vanilya kokulu olabilmektedir.

Köpek Eğitim Kitabı için tıklayın!


Kedi ve köpek maması seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Kedi ve köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için onlar için özel üretilmiş mamalarla beslenmeleri gerekir. Kuru ve yaş mamalar, kedi ve köpeklerin gelişimini destekleyici omega 3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bakımından zengin besinlerdir. Kediler için mama seçimini yaparken yeni doğan, yavru, yetişkin ve yaşlı kedi mamaları arasından tercih yapılması gerekir. Köpek maması seçiminde de yavru, yetişkin ve yaşlı köpek mamaları arasından seçim yapılmalıdır. Bu durumda evcil hayvanın yaşını doğru hesaplamak gerekir.

Yeni doğan kedi mamaları ve yavru köpek mamaları dişleri olmayan kedi ve köpekler için kolay çiğnenebilir özelliktedir ve hayvanın doğal savunma sistemini güçlendiren bir formüle sahiptir. Kedi ve köpek ırklarındaki tüy yapısı, ağız burun ve çene yapısı, hareketlilik gibi farklılıklar da mama seçiminde belirleyicidir. Örneğin; kilo almaya yatkınlığı olan kedi ve köpeklerin düşük kalorili bir mama ile beslenmesi gerekir. Ağız ve çene yapısında sık sık sağlık sorunları yaşayan kedilerin kolay çiğnenebilen tanelere sahip bir mama ile beslenmesi daha doğrudur. Uzun tüylü kediler ise tüy yumağı oluşumunu engelleyen mama ile beslenmelidir. Böylece kedi sindirim problemleri yaşamayacaktır. Yaşlı kedi ve köpek mamaları, aktiviteleri azalmış, daha az egzersiz yapan ve sindirim sistemleri yavaşlamış kedi ve köpekler için özel olarak üretilmektedir.

Köpek ırklarında bazı hastalıklara yatkınlık görülebilmektedir. Örneğin; yoğun bir egzersiz programı olan Alman çoban köpeğinin sık sık kalça kemiğinde sorunlar yaşadığı görülmektedir. Bu nedenle eklemlerini destekleyici ve güçlendirici bir mama ile beslenmesi gerekir. Golden Retriever ırk köpeklerde ise kilo almaya yatkınlık görülebilmektedir. Bu nedenle düşük kalorili köpek mamaları Golden köpekler için daha uygundur. Yani ırkı iyi tanımak, köpek maması seçiminde sizi en doğru yola götürür.

Köpek Eğitim Kitabı için tıklayın!


Kedi ve köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Kedilere tuvalet eğitimi şu sıralamayla verilmelidir:

  • Kedi beslendikten sonra kum kabına götürülmeli
  • Kedinin kumu keşfetmesi için kum alana bir kedi oyuncağı bırakılmalı
  • Kedi uzaklaşmak isterse bu alana tekrar getirilmeli ve beklenmeli
  • Kedinin ilgisi oyun ve oyuncakla çekilmeli, sabırlı olunmalı, ceza verilmemeli
  • İhtiyacı olduğunda kum kabını kullanan kedi, zamanla bu duruma alışacak ve sahibin yönlendirmesine ihtiyaç duymayacak.

Köpekler için tuvalet eğitimi aynı sıralama takip edilerek verilmelidir. Ancak burada tuvalet ürünü köpek çiş pedi ya da hasta pedi olmalıdır. Köpekler ev ortamında tuvalet kabına serilen ped üzerinde tuvalet alışkanlığı kazanabilmektedir.

Kediler her yaşta tuvalet eğitimi alabilirler. Ev ortamında annesiyle birlikte yaşayan yavru kediler, annelerini taklit ederek kolaylıkla tuvalet alışkanlığı kazanabilirler. Sahiplenilen yavru kediler ise ayakları üzerinde durmaya başladıysa tuvalet eğitimi almaya hazır demektir.

Köpek Eğitim Kitabı için tıklayın!


Gebe (Hamile) iken varis tedavi yaptırabilir miyim?

Gebelik dönemi kadının vücut fonksiyonlarının çok değiştiği ve risk altında ikinci bir canlının olduğu bir dönemdir. Gerek ilaçla tedaviler gerekse ameliyatla tedaviler hayati önem arz etmedikçe doğum sonrasına ertelenir.

Varis özellikle hamilelik döneminde daha fazla rahatsızlık verse de hayati tehlikesi olmayan bir hastalıktır. Hayati önemi olmadığı için tercihen doğum yaptıktan 2 ay sonra planlanır. Burada bebek açısından risk olduğu gibi kadın açısından da riskli bir dönemdir.

Peki tedavi yapılamıyorsa ne yapılmalı ?

Varisten kaynaklanan şikayetleri azaltmak ve az da olsa riskleri minimize etmek için uygulanacak çeşitli önlemler vardır. Klinik bulguları hafifletmek için uygun ölçüde varis çorabı giyilmelidir. Varis çorabı uyumak için yatağa girerken çıkarılmalı ve sabah yataktan inmeden giyilmelidir. Yürüyüş şikayetleri azaltacağı için kısa mesafeler de olsa gün içinde sıkça yürüyüş yapılmalıdır. İstirahat ederken ayakların altına yastık konmalıdır. Bu önlemler şikayetleri ciddi ölçüde azaltacaktır.

Varislerinizden doğal yollarla kurtulmak için tıklayın!


Varis tekrarlar mı?

Varis kronik bir hastalıktır. Mutlaka her zaman bir kalp damar hekimi tarafından kontrol altında olmanız gerekmektedir. İyi Bir tetkik ile yapılan bir ameliyatta ana damar hattından tekrarlamasa da yan dallardan tekrarlayabilir. Bunlar ise köpük gibi çok daha basit ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Varislerinizden doğal yollarla kurtulmak için tıklayın!