Gebe (Hamile) iken varis tedavi yaptırabilir miyim?

Gebelik dönemi kadının vücut fonksiyonlarının çok değiştiği ve risk altında ikinci bir canlının olduğu bir dönemdir. Gerek ilaçla tedaviler gerekse ameliyatla tedaviler hayati önem arz etmedikçe doğum sonrasına ertelenir.

Varis özellikle hamilelik döneminde daha fazla rahatsızlık verse de hayati tehlikesi olmayan bir hastalıktır. Hayati önemi olmadığı için tercihen doğum yaptıktan 2 ay sonra planlanır. Burada bebek açısından risk olduğu gibi kadın açısından da riskli bir dönemdir.

Peki tedavi yapılamıyorsa ne yapılmalı ?

Varisten kaynaklanan şikayetleri azaltmak ve az da olsa riskleri minimize etmek için uygulanacak çeşitli önlemler vardır. Klinik bulguları hafifletmek için uygun ölçüde varis çorabı giyilmelidir. Varis çorabı uyumak için yatağa girerken çıkarılmalı ve sabah yataktan inmeden giyilmelidir. Yürüyüş şikayetleri azaltacağı için kısa mesafeler de olsa gün içinde sıkça yürüyüş yapılmalıdır. İstirahat ederken ayakların altına yastık konmalıdır. Bu önlemler şikayetleri ciddi ölçüde azaltacaktır.

Varislerinizden doğal yollarla kurtulmak için tıklayın!


Varis tekrarlar mı?

Varis kronik bir hastalıktır. Mutlaka her zaman bir kalp damar hekimi tarafından kontrol altında olmanız gerekmektedir. İyi Bir tetkik ile yapılan bir ameliyatta ana damar hattından tekrarlamasa da yan dallardan tekrarlayabilir. Bunlar ise köpük gibi çok daha basit ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Varislerinizden doğal yollarla kurtulmak için tıklayın!


Varisli damarın alınmasının veya yok edilmesinin vücuda bir zararı var mı?

Bu damarlar genişlemiş, normal fonksiyonunu yerine getiremeyen damarlardır. Artık vücutta bir fonksiyonları bulunmamaktadır. Bu damarların varlığı diğer ana damar sistemini riske atmaktadır. Bacakta ilerleyen zamanlarda yaralara ve pıhtılara neden olmaktadır. Bu damarların görevini bacağın asıl dolaşımını sağlayan derin damarlar üstlenecektir.

Varislerinizden doğal yollarla kurtulmak için tıklayın!


Varis sadece kozmetik bir sorun mudur?

  • Varisler ayaklarda ağrı, gece krampı, yorgunluk, ağırlık hissi, sıcaklık, şişlik, uyuşma, yanma, kaşıntı gibi yakınmalara yol açarak hayat kalitesini ciddi olarak etkiler
  • Seyrek olarak ayak ve bacak yaraları, varis kanaması ya da pıhtılaşması gibi daha büyük sorunlara yol açabilir

Varislerinizden doğal yollarla kurtulmak için tıklayın!


Varis hastasıyım nelere dikkat etmem gerekir?

  • Uzun süreli ayakta sabit pozisyonda kalmayınız.
  • Egzersiz yapmaya gayret ediniz.
  • Aşırı topuklu ayakkabılar giymemeye gayret ediniz.
  • Sıcak ortamlardan( Kaplıca, Güneş vb ) uzak durunuz.
  • Fırsat bulduğunuzda bacaklarınızı yüksekte tutmaya çalışınız.
  • Varis çorabınızı düzenli olarak giymeye dikkat ediniz.

Varislerinizden doğal yollarla kurtulmak için tıklayın!