Kocanızın egosunu okşamak neden önemlidir?

Her koca ona ne kadar yumuşak ve sevgi dolu davranırsanız davranın, eleştirildiğini düşünmeye meyillidir. Onun yatkın olmadığı işleri, sizin istediğiniz gibi yapamamasını anlayışla karşılayıp, başarısızlığını yüzüne vurmayın.
Kaynak: 25/12/2004 tarihinde Sabah.com.tr’de yayımlanan “Mutlu evliliğin sırları” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 21/11/2010).

 


Masonluk Nedir?

Günümüzdeki Masonluk, Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen Aydınlanma Çağı’nda kurulmuş; akılcılık, bilimsellik ve insanlığın oluşumundan bu yana ortaya çıkarak, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmuş bir kültür ve fikir üst yapı kurumudur. Masonluğun amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır. Masonluk, bu yüce ülküsünü İnsanlık Mabedi inşası olarak tanımlar ve bu amaca uygun düzenli bir şekilde ulaşmak için tüm üyelerini uyması gereken temel ilkeler koymuştur.
Not: Yazı yorumsuz olarak “mason.org.tr” web adresinden alınmıştır. Yazılanlara katılmayan okuyucularımızın düzeyli yorumlarını bekleriz.

Evlilikte temel iletişim becerilerinin öğrenilmesi neden önemlidir?

Evliliği sürdürmek için bazı temel iletişim becerileri vardır bunlar sonradan öğrenilebilir şeyler olduğundan herkes bunları öğrenebilir. İletişim sürekli konuşmak mıdır? Hayır, iletişim öncelikle dinlemek demektir. İletişim sadece düşünce paylaşımı da değildir. Hem düşünce hem duygu paylaşımının birlikte olduğu durumlarda sağlıklı iletişim vardır diyebiliriz. İletişim becerilerinin içinde dürüstlük, hakkaniyet, karşı tarafı adam yerine koyma, fikirlerine ve tercihlerine saygı duyma gibi özellikler de olmazsa olmazlar.
Kaynak: Uzm. Psik. Danışman Bülent Budak’ın 29-07-2009 tarihinde pudra.com’da yayımlanan “Mutlu evliliğin sırları” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 21/11/2010).

 


Psikologlar mutlu bir evlilik için kısaca nelere dikkat edilmesini tavsiye ediyor?

Hiçbir zaman ikiniz de aynı anda sinirlenmeyin. Ev yanmadıkça birbirinize bağırmayın. Giysi, parfüm gibi almak konusunda kendiniz ve eşiniz arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız eşinizi tercih edin. Eleştirileriniz varsa onu sevdiğinize hissettirerek söyleyin. Geçmişteki hatalarını gündeme getirmeyin. Birbiriniz dışındaki hiçbir şeyi kafanıza takmayın. Gününüzü eşinize hoş bir söz söylemeden bitirmeyin. Birbirinizi karşılarken şefkat ve sevgiyle sarılın. Sorunlarınızı çözmeden günü bitirmeyin. Hata yaptığınızda eşinizle konuşun ve özür dileyin. Sorunlarınızdan yalnızca eşinizi sorumlu tutmayın. İşyerinizdeki sorunları evinize taşımayın. Günün stresini eşinize yansıtmayın. Kadın ya da erkek olmanız fark etmez ayda bir kez de olsa eşinize bir hediye almayı ihmal etmeyin.
Kaynak: 16 Şubat 2010 tarihinde Haberturk.com’da yayımlanan “Mutlu evliliğin sırları” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 21/11/2010).

 


Aşk özen ister mi?

Seksüel çekim ve aşk çok güçlü fakat narin duygulardır. İlişki düşüncesiz davranışlar ya da kırıcı sözlerle çıkmaza girdiğinde yara alabilir. Kısa süreli ilişkiler özen isterken uzun süreli ilişkilerde özen olmazsa olmaz…
Kaynak: 25/12/2004 tarihinde Sabah.com.tr’de yayımlanan “Mutlu evliliğin sırları” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 21/11/2010).

 


Dünyayı Dolaşan İlk Türk Denizci Kimdir?

Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro, 1928’de İstanbul’da doğdu. Caddebostan kıyılarında büyüdü ve denizciliğe sandalla başladı. Galatasaray Lisesi’nde okudu. 1948’de İngiltere’ye giderek tekstil üzerine eğitim gördü. İngiltere’deki eğitimi sırasında, 1952’de, bir İngiliz ile beraber LING adlı 11 metrelik yelkenli ile Amerika’ya 6 ay süren ilk açık deniz Atlantik seyahatini yaptı. 1963’te kendi yelkenlisi Kısmet’i yaptırdı. Kısmet, Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde kızağa kondu. 1965’te Alman asıllı eşi Oda ile birlikte 10,5 metrelik Kısmet yelkenlisi ile dünya seyahatine çıktı. Kanarya Adalarında aldıkları ve Miço adını verdikleri bir kedi de kendilerine eşlik etti. Seyahat 3 yılda tamamlandı. Hürriyet gazetesi seyahat anılarını tefrika olarak yayınladı. Seyahat sırasında Deniz adını verdiği bir kızı oldu. Kızı 8 yaşına geldiğinde 2 senelik bir seyahat yaparak Karayipler ve Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarını gezdi. 1980’den beri Bodrum’da yaşamaktadır.