Uçaklarda neden cep telefonunu kullanılmaz?

Uçaklarda neden cep telefonunu kullanılmaz?
1 cevap

Cep telefonları, GSM operatörüne ve markasına göre çok değişik güç ve elektronik frekanslar kullanır. Uçak sistemleri de elektronik teçhizatlardan oluşur. Konunun teknik kısmına ait detaylar derin olmakla beraber herkes bilir ki, cep telefonu çalınca yanındaki televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazlar cızırtı yapar, görüntü bozulur. Hatta bazı araçların ABS fren sistemi bile kilitlenebilir. Buna “elektromanyetik enterferans” (EMI) yani elektromanyetik ortamların birbirini etkilemesi de denebilir. Uçak sistemleri de elektronik cihazlardan oluştuğu için bu durumdan etkilenirler. Bu yüzden bizim öncelikli görevimiz: belirlenmiş kurallara uymaktır. Aşağıdaki kuralları bilmemiz çok önemli:

  1. Havalimanına gitmeden havalimanı ve havayolu şirketinin kuralları hakkında bilgi sahibi olalım.
  2. Havalimanına girdikten sonra bizlere hatırlatılan kurallara harfiyen uyalım.
  3. Özellikle boarding öncesi cep telefonumuzu kapatalım.
  4. Uçağa biniş esnasında, uçakta ve indikten sonra cep telefonu kullanan yolcuları uyaralım.
  5. Uçağın inişi geciktiğinde, havalimanında bizi karşılayacak yakınlarımıza gizli mesaj atmak için telefonu açmayalım. Onlar zaten araştırıp öğreneceklerdir. Kokpitteki otomatik pilotun devreden çıkması gibi bazı emareler sayesinde pilotlar, uçakta açık bir cep telefonu olduğunu farkederler. Hatta kabin amirine bilgi vererek kabindeki yolcuların kontrol edilmesini ve cep telefonu anonsunun tekrarlanmasını isterler.
  6. Uçak piste indiğinde de cep telefonunu hemen açmayalım. Çünkü uçağın yerde de çalışmaya devam eden birçok elektronik cihazı (telsiz tanıma sistemleri gibi) mevcuttur.
Kaynak: anadolujet.com

64